Większość z nas przy porannej kawie włącza radio, telewizor lub otwiera komputer, inni sięgają po gazetę. Od samego rana nasze mózgi są wręcz bombardowane setkami informacji, często wcale nam niepotrzebnych. Warto zdawać sobie sprawę , że taki szum informacyjny będzie się tylko powiększał.

ipad-820272__340

Ile informacji możemy dziennie przyjąć?

Czy zastanawialiście się kiedyś ile informacji dziennie może przyjąć nasz mózg? Zapewne nie, więc śpieszymy z tą odpowiedzią. Codziennie nasz mózg może przyjąć tylko 34 gigabajty, a mówiąc bardziej obrazowa tylko 100 tysięcy słów. Można z tego wyciągnąć następujący wniosek: zmagamy się i zmagać się będziemy z przeciążeniem informacyjnym- który jest jednym z czynników utrudniających efektywną naukę. Nieustanne sprawdzanie skrzynki e-mail, odwiedzanie portali społecznościowych oraz przeszukiwanie Internetu pochłania coraz więcej czasu.

Skutki przeciążenia informacyjnego

grid-1511497__340

Skutki przeciążenia informacyjnego podobne są do wielu codziennych, różnych przypadłości, dlatego też często nie rozumiemy powodu naszego zmęczenia oraz zdenerwowania. Podstawowym negatywnym rezultatem zmęczenia spowodowanego przeciążeniem informacyjnym jest: zmęczenie fizyczne, ból głowy, zniechęcenie, a także uczucie przytłoczenia i przygnębienie. Jak nie trudno się domyślić przekłada się to na nasz nastrój, który następnie znowu odbija się na otoczeniu. Przeciążenie informacyjne sprawia szczególnie problemy osobom uczącym się, gdyż pojawiają się problemy w nauce oraz koncentracji. Ludzki mózg nie jest w stanie wchłonąć , przetworzyć i zapamiętać zbyt wielu informacji docierających do niego z różnych źródeł. Dlatego też jeśli kolokwialnie mówiąc zapchamy nasz mózg różnego rodzaju śmieciami, nie będziemy w stanie przyswoić ważnych i istotnych informacji. Kiedy ludzki umysł osiąga stan przeciążenia, zaczyna popełniać błędy i podejmować złe decyzje, nie potrafi w pełni zrozumieć nowej sytuacji. Paradoksalnie im więcej informacji mamy, tym trudniej jest się na coś zdecydować. Pojawia się niemoc decyzyjna, która pojawia się zarówno w sprawach błahych jak i ważnych. W momencie gdy mózg otrzymuje więcej informacji niż jest w stanie przyjąć, zaczyna „wyciszać” niektóre z nich. Często niesie to ze sobą  utratę ważnych dla nas informacji.

Przeciążenie informacyjne, a zaburzenia psychiczne

censorship-610101__340

Ciągłe funkcjonowanie w strumieniu bodźców i informacji rzutuje także na kontakty z innymi ludźmi. Staliśmy się na powrót myśliwymi oraz zbieraczami, tym razem jednak polujemy na informacje w wirtualnym, elektronicznym świecie. Nie potrafimy się skoncentrować. Mamy coraz uboższe słownictwo, za dużo jest informacji, a za mało ich interpretacji. Tracimy kontakt ze słowem, a przez to także kontakt z rzeczywistością, cierpi również nasza wrażliwość. Wizualne przeciążenie informacyjne znieczula nas na dostrzeganie subtelnego piękna. Nasza psychika przeciążona ciężarem informacji, jak twierdzą psychologowie grozi zawaleniem. U badanych osób w wyniku tych oddziaływań zaobserwowano trwałe podniecenie, zmiany nastroju oraz nasilenie agresji oraz intensywnego lęku i smutku.

 

By Marek

Dodaj komentarz