Zanieczyszczenia powietrza są obecne wszędzie, także w naszych mieszkaniach. Trudno jest się przed nim ustrzec zwłaszcza zimą i szczególnie w dużych miastach, gdzie temat gęstego smogu jest nadal aktualny. Jednak warto dbać o dobrą atmosferę w domu, a tu z pomocą przychodzą nam rośliny które oczyszczają powietrze,  im ich więcej tym lepiej.

Jak oczyścić powietrze w domu?

floor-1806787__340

Wietrzenie mieszkania w przypadku smogu nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście można inwestować w specjalne urządzenia do oczyszczania powietrza, jednak nie każdy ma do nich dostęp, a jakoś oddychać trzeba. Warto robić to w naturalny sposób i jest to bardzo proste, bo rośliny które oczyszczają powietrze w domu może mieć każdy. Już dawno naukowcy udowodnili, że zieleń działa jak naturalny filtr dezynfekujący, oczyszczając powietrze z niewidzialnych dla oka toksyn. Rośliny doniczkowe są w stanie niwelować również szkodliwe działanie alergenów i drobnoustrojów. Dobroczynna siła oczyszczania powietrza zależy od gatunku rośliny.

Jakie rośliny posadzić?

potted-plant-999432__340

Kiedy widok za oknem zakryty jest przez smog, to w naszym mieszkaniu powinny pojawić się trzy rośliny które oczyszczają powietrze, a są to: Areka żółtawa, Sensewieria gwinejska, zwana również „wężownicą” lub „jęzorem teściowej” oraz Radifora złota. Docenić należy także paprocie, draceny i inne doniczkowe palmy, a także skrzydłokwiat i bluszcze. Im więcej doniczek z takimi kwiatami, tym lepiej dla naszego zdrowia. Skupy się jednak na właściwościach trzech pierwszych roślin które oczyszczają powietrze. Areka żółtawa usuwa dwutlenek węgla i zamienia go w czysty tlen. Jej liście należy przecierać raz w tygodniu lub częściej, a zależy to od zanieczyszczenia powietrza w danym pomieszczeniu. Język teściowej jest bardzo popularną rośliną hodowaną przez wiele osób. Doniczka z rośliną powinna znajdować się w sypialni, gdyż wężownica właśnie w nocy zamienia dwutlenek węgla na tlen. Natomiast Radifora złota oczyszcza powietrze z trujących substancji zwanych formaldechydami i innych lotnych chemikaliów. Roślinę tą najlepiej uprawiać hydroponicznie, czyli bez podłoża. Działanie wyżej wymienionych roślin zostało potwierdzone długoletnimi badaniami naukowymi. Zatem jeżeli w naszym mieszkaniu nie ma żadnych doniczek z roślinami jak najszybciej trzeba to zmienić.

By Marek

Dodaj komentarz