Jak powszechnie i nie od dzisiaj wiadomo muzyka łagodzi obyczaje. Każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj muzyki, której najczęściej słucha i która wprawia go w dobry nastrój. Muzyka ma niezwykłą, wręcz magiczną moc, która ma wielki wpływ na nasze życie, potrafi je nawet zaczarować. Wpływ muzyki na życie człowieka już niejednokrotnie był obiektem badań naukowców różnych dziedzin. Zatem w skrócie przedstawiamy odkrycia badaczy dotyczące wpływu muzyki na nasze codzienne funkcjonowanie.

Jak działa na nas muzyka?

Muzyka oddziałuje zarówno na fizjologię jak i psychikę, przyczynia się do wyzwolenia określonego stanu emocjonalnego. Wpływa na układ oddechowy i krwionośny, budzi też emocje, które uruchamiane są dzięki jej rytmowi i tempie. Jak twierdzą naukowcy zajmujący się wpływem muzyki na życie, a raczej na organizm człowieka, w naszych mózgach znajdują się specjalne struktury odpowiedzialne za jej odbiór i znaczenie. Muzyka ma również wpływ na produkcję neuroprzekaźników i wpływa na wydzielanie: epinefryny, dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. Warto przypomnieć, że muzyka ma także wpływ na tak zwane funkcjonowanie poznawcze, czyli możliwość uczenia. Do nauki podobno najlepsze są utwory genialnego Amadeusza Mozarta, co udowodniły liczne badania i eksperymenty, przeprowadzane nie tylko na uczniach i studentach.

Wpływ muzyki na życie kulturalne i rozrywkowe

Muzyka powstawała i powstaje przede wszystkim w celach rozrywkowych i kulturalnych, a jej pozytywny wpływ na nasze życie, to genialny „efekt uboczny”. Muzyki słuchamy po to, aby dobrze się bawić, zrelaksować, czy tańczyć. I tak muzyka rozrywkowa charakteryzuje się głównie tym, że niesie ze sobą ogromny ładunek energetyczny, bywa niezwykle spontaniczna i wielowymiarowa. Pozytywną energię jaką wyzwala muzyka w ludziach widać na różnego rodzaju koncertach. Bez wątpienia muzyka w życiu każdego z nas odgrywa bardzo ważną rolę, z której nawet możemy nie zdawać sobie sprawy. Wpływ muzyki na życie codzienne jest znaczący, dlatego warto nauczyć się wykorzystywać jej ogromną moc, która dodaje energii, łączy ludzi etc.

By Marek

Dodaj komentarz