Cyna (Sn) pierwiastek chemiczny, który jest metalem i znalazł duże zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Cyna znana była już w czasach prehistorycznych i była trzecim po złocie i miedzi poznanym przez człowieka metalem. To właśnie cyna i miedź tworzyły stop zwany brązem wykorzystywany do wyrobu narzędzi. Zastosowanie cyny w przemyśle jest nadal duże pomimo iż wydobywana i stosowana jest do tysiącleci.

Właściwości fizyczne i chemiczne cyny

Cyna to biały metal o lekkim, niebieskawym odcieniu. Jest to pierwiastek dwu i czterowartościowy. Czysta, biała cyna jest kowalna i ciągliwa, a do tego odporna na korozje. Charakteryzuje się niską temperaturą topnienia oraz łatwością odlewania, posiada też dobre właściwości mechaniczne. Temperatura topnienia cyny to 231,93 stopnie Celsjusza, a temperatura wrzenia 2602 stopnie Celsjusza.cyna posiada 10 trwałych występujących w przyrodzie izotopów. Największe złoża cyny znajdują się w Azji między i innymi w: Chinach, Tajlandii, Rosji, a także w Boliwii, Brazylii, Malezji i Australii.

Zastosowanie cyny w przemyśle

Ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne cyna ma bardzo duże znaczenie dla przemysłu. Zastosowanie cyny w przemyśle metalurgicznym jest największe. Ponadto pierwiastek ten wykorzystywany jest do stopów lutowniczych. Cyny używa się też do pokrywania innych metali cienką warstwą antykorozyjną np. w przemyśle motoryzacyjnym, a także do pokrycia dachów. Proces cynowania jest również wykorzystywany do zabezpieczenia naczyń stalowych stosowanych w przemyśle spożywczym.Cyna to także składnik stopu drukarskiego wykorzystywanego do produkcji czcionki. Cyna wykorzystywana jest również do produkcji naczyń i przedmiotów ozdobnych.

By Marek

Dodaj komentarz