Srebro – młodszy brat złota, to bardzo cenny kruszec, który od tysięcy lat cieszy się bardzo dużą popularnością, głównie w przemyśle jubilerskim. W srebro podobnie jak w złoto warto inwestować. Srebro ma ogromne znaczenie przemysłowe bo aż 63% ogólnego zapotrzebowania, nie wliczając w to przemysłu jubilerskiego, bo tam trafia tylko 10% wydobywanych złóż. Zastosowanie srebra w przemyśle jest więc bardzo duże dlatego warto poznać branże, które najczęściej wykorzystują cenne właściwości srebra.
Najważniejsze właściwości srebra
Srebro ma tak ważny charakter przemysłowy, gdyż posiada właściwości, których nie sposób znaleźć w innych kruszcach. Do najważniejszych należy najwyższa przewodność elektryczna oraz termiczna. Do tego srebro jest odporne na korozje i ma wysoki współczynnik odbicia światła. Kruszec charakteryzuje się też niską rezystencją i wysoką antyseptycznością.
Zastosowanie srebra w przemyśle
Srebro doceniane jest w elektryce i elektronice, gdzie jest wykorzystywane do produkcji: przewodników, przełączników, bezpieczników oraz styków. Praktycznie w każdym sprzęcie elektronicznym znajdziemy złoto. W jednym telefonie komórkowym znajduje się około 0,25 gram srebra. Srebro stosowane jest także jako stop lutowniczy, które daje gładkie, bardzo szczelne i odporne na korozje połączenie. Srebrne stopy lutownicze znajdują zastosowanie w urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych, a także sektorach energii elektrycznej, lotniczej i motoryzacyjnej. Przez lata srebro miało ogromne znaczenie dla przemysłu fotograficznego, obecnie wykorzystywane jest w aparatach rentgenowskich i kinematografii. Wypolerowane srebro zapewnia niemal stuprocentowe odbicie światła. Dzięki tym właściwościom zastosowanie srebra w przemyśle lustrzanym znane jest od stuleci. Srebro chroni również statki kosmiczne przed promieniami słonecznymi. Od niedawna jest też stosowane do produkcji okien. Cienka warstwa srebra na podwójnych szybach chroni od zewnątrz przed przegrzaniem, a od wewnątrz od utraty ciepła w pomieszczeniach. Srebro jest także wykorzystywane do produkcji paneli słonecznych i innych ogniw fotowoltaicznych. Energetyka słoneczna obecnie zużywa około 5% całej podaży srebra na całym świecie. Szacuje się, że w najbliższych latach zapotrzebowanie to ulegnie podwojeniu.