Złoto (Au) kojarzone jest z bogactwem i słusznie, bo w złocie lokujemy nadwyżki gotówkowe. Złoto to także cenny kruszec z którego wykonuje się biżuterię zarówno tą dla kobiet jak i dla mężczyzn, a złota biżuteria jest obecnie droga.  Jednak zastosowanie złota jest o wiele większe niż się nam się wydawać może. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy jak często wykorzystujemy ten cenny metal szlachetny.

Zastosowanie złota w przemyśle

Złoto najczęściej jest przez przemysł jubilerski, co nie podlega żadnym dyskusjom. Jednak z roku na rok znajduje ono zastosowanie w innych branżach. Dużą popularnością cieszy się w branży budowlanej. Dawniej wykorzystywano je do pokrywania dachów świątyń, pałaców itp. Obecnie również wykorzystuje się warstwę płynnego złota do pokrywania dachów drapaczy chmur, co ochrania przed promieniami słonecznymi oraz ogranicza koszty. Zastosowanie złota na dachach chroni przed upałem latem, a zimą pozwala na absorpcję ciepła i podniesienie temperatury wewnątrz budynków.

Zastosowanie złota w elektronice

Złoto jest doskonałym przewodnikiem, dlatego tak chętnie wykorzystywane jest przez branżę elektroniczną i elektryczną. Miedź i srebro być może są lepszymi przewodnikami lecz nie tak trwałymi jak złoto dlatego w urządzeniach, które mają być niezawodne stosuje się właśnie złoto. Złoto jest przewodnikiem w urządzeniach wykorzystywanych przez przemysł medyczny, lotniczy, a także kosmiczny. Ponadto złoto wykorzystywane jest także do produkcji telefonów, płyt głównych w komputerach, a także do produkcji światłowodów, półprzewodników i układów tranzystorowych.  Złoto jest odporne na korozję, dlatego znalazło też zastosowanie w produkcji sprzętu laboratoryjnego.

Zastosowanie złota w medycynie i kosmetologii

Złoto znalazło również zastosowanie w medycynie i kosmetologi. Tak cenny i luksusowy pierwiastek ma duży wpływ na naszą urodę i zdrowie. Od ponad 3000 lat złoto wykorzystywane jest w stomatologii, tak, tak złote zęby to nie symbol minionego ustroju i naszych sąsiadów za wschodniej granicy. Złoto ma też zastosowanie w różnych testach w tym testach ciążowych i na HIV. Szlachetny złoty kruszec ponadto pozwala skutecznie walczyć z oznakami starzenia gdyż rozświetla i rozjaśnia cerę oraz usuwa przebarwienia.

By Marek

Dodaj komentarz