Adrenalina bez wątpienia jest nam potrzebna do życia, ale jej nadmiar i uzależnienie od tego hormonu również może zabić. Ekstremalne emocje początkowo wydają się być niewinną pasją, aż w końcu nie da się bez nich żyć. Coraz więcej osób staje się uzależnionych od adrenaliny. Bardzo długo zostają bez pomocy, trafiają pod opiekę specjalisty dopiero, gdy coś się wydarzy np. wypadek, zawał serca, lub przegranie wszystkich pieniędzy bo w hazardzie też mamy do czynienia z adrenaliną.

Adrenalina która uzależnia

Uzależnienie od adrenaliny jest balansowaniem po cienkiej linii pomiędzy życiem, a śmiercią. Można zaryzykować stwierdzenie, że staje się ono znakiem naszych czasów, czasów w których większa część ludzkości posiada wszystko i pomimo dobrobytu nie cieszy ich nic. Ludzie próbują szukać emocji, które pobudzą ich do życia oraz substancji, która zapewni im niesamowite emocje, bardzo często jest to adrenalina. Warto zdawać sobie sprawę, że adrenalina może zabić szybciej niż heroina, kokaina, czy inne używki. Substancja ta uzależni,a tak jak narkotyki z tą różnicą, że jest produkowana przez własny organizm. Wystarczy silny stres i strach. Adrenalina, która jest wytwarzana przez ludzki organizm zazwyczaj w sytuacjach stresowych powoduje szereg reakcji fizjologicznych, przygotowując go do walki i ucieczki. Daje niecodzienne emocje, które mogą wydawać się z czasem niezbędne. Uzależniony od adrenaliny człowiek potrzebuje jeszcze więcej emocji. Warto pamiętać, że ludzki organizm ma swoje ograniczenia i bardzo szybko można popaść w przesadę. Dla uzależnionych, adrenalina daje przyjemność , chociaż nie jeden zdrowy człowiek mógłby nie wytrzymać takich jej skoków i dokonań dzięki niej wykonywanych. Hormon ten, tak samo jak alkohol, czy narkotyki niszczy życie rodzinne i zawodowe oraz zdrowie. Przedawkowanie adrenaliny może spowodować częstoskurcz, podczas którego serce uderza ponad 120 razy na minutę. Substancja ta, może również zmniejszyć przepływ nerkowy, uszkadzając nerki, a takze zwiększać stężenie glukozy we krwi oraz spowodować udar mózgu. Dochodzi do przestymulowania organizmu.

Życie na maksa

 

Uzależnienie od adrenaliny, kojarzone jest z aktywnym trybem życia, pasją, ambicjami, pokonywaniem kolejnych wyzwań. Z pozoru może wydawać się, że nie ma nic w tym złego. Jednak granica jest cienka i szybko hobby, staje się nałogiem. Dzieje się tak, kiedy zakłóca normalne funkcjonowanie: pojawia się głód aktywności, zmienia się tolerancja, a w końcu traci się kontrolę. Kiedy pojawiają się wyrzuty sumienia i odstawia się nałóg, pojawia się także zespół objawów odstawienia. Coraz więcej osób chce żyć bardziej, mocniej, głębiej, szybciej, bez trzymanki i bez asekuracji. Warto jednak zwracać uwagę na sygnały jakie wysyła nasze ciało. Kiedy czujemy, że już dosyć- to trzeba tego wewnętrznego głosu rozsądku posłuchać. Bardzo często zdarza się, że mamy mylne wyobrażenie o swoim potencjale i dopiero nasze mięśnie, kości, czy układ krążenia weryfikuje marzenia o niezniszczalności i nieśmiertelności.

By Marek

Dodaj komentarz