ZZSK
http://cx.aos.ask.com/

Są przewlekłe, postępujące i bardzo bolesne. Potrafią naprawdę uprzykrzyć życie, a czasem wyłączyć z normalnego funkcjonowania nawet bardzo młode osoby. Choroby reumatyczne stawów kręgosłupa – bo to właśnie one kryją się pod skrótami ZZSK, ChZS i RZS w tytule, dotykają sporą część naszego społeczeństwa. Sprawdźmy, co możemy zrobić, by ich uniknąć,a kiedy niestety się pojawią, jak sobie z nimi radzić.

Najczęstsze choroby reumatyczne

ZZSK sztywność kręgosłupa
http://www.thestar.com/

Do najczęstszych chorób reumatycznych należy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zwane w skrócie ZZSK. Objawia się ono tępym bólem w okolicy lędźwiowej lub pośladkowej oraz odczuwalną sztywnością bolesnych części ciała. Postępujący proces zapalny doprowadza chorego do przyjęcia tak zwanej „postawy narciarza”. Równie dużą sztywnością odznacza się choroba zwyrodnieniowa stawów ChZS, jak też reumatoidalne zapalenie stawów RZS. 

Zanim zabolą stawy i kręgosłup

Aby nie dopuścić do poważniejszych problemów takich jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, trzeba odpowiednio dbać o zdrowie. Najbardziej zgubne dla naszych stawów i kości są brak ruchu i nadwaga. Dlatego warto prowadzić aktywny tryb życia oraz utrzymywać prawidłową wagę. Ponadto, w niskokalorycznej diecie powinno znaleźć się sporo produktów zawierających kwasy Omega 3 oraz komplet witamin. Wreszcie pamiętajmy o prawidłowej postawie, nieprzeciążaniu się oraz wygodnym materacu.

ćwiczenia z piłką
http://www.rzeszowcity.pl/

Kiedy poczujesz sztywność i ból

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć negatywnych konsekwencji naszego trybu życia. Czasem są to po prostu predyspozycje naszego organizmu. Kiedy już padnie diagnoza i dowiemy się, że chorujemy na przykład na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa mamy do wyboru dwie drogi leczenia.. Po pierwsze lekarz zaleci nam leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które poprawią nasze samopoczucie a jednocześnie zwalczą stan zapalny. Po drugie stosować będziemy musieli także leczenie niefarmakologiczne polegające na serii zabiegów fizjoterapeutycznych lub leczniczych masażach.

Więcej na temat leczenia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa dowiesz się tutaj: http://www.moilec.pl/najczestsze-choroby-reumatyczne

 źródło obrazka wyrózniającego: cx.aos.ask.com

By Marta

Dodaj komentarz