Od początku tego roku temat smogu jest aktualny i nie dotyczy on już tylko Krakowa. Wraz ze spadkiem temperatury wzrósł poziom zanieczyszczeń zwłaszcza w stołecznym powietrzu. To właśnie warszawskie powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na całym świecie, chowają się nawet Chiny. Smog jest jednym z najbardziej dokuczliwych i niebezpiecznych problemów z jakimi przyszło się zmierzyć mieszkańcom dużych miast. Bez wątpienia takie zanieczyszczenie powietrza znacznie obniża jakość, a także długość życia.

Smog- a co to takiego?

autumn-71361__340

Smog to zanieczyszczenie powietrza powstałe na wskutek niewłaściwego postępowania człowieka, które dodatkowo wzmocnione jest naturalnymi lecz niekorzystnymi czynnikami i warunkami atmosferycznymi jak brak wiatru i duża wilgotność powietrza, mgła. Największe zanieczyszczenia powietrza występują zwłaszcza zimą i są spowodowane między innymi przez: emisję spalin z samochodów oraz palenie w piecach węglowych i przedostawanie się dymu do atmosfery, a także wyżej wspomnianymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zapobieganie powstawaniu smogu

Każdy mieszkaniec miasta w mniejszy lub większy sposób może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. W okresie zimowym należy korzystać z komunikacji miejskiej, a nie używać samochodu, aby w ten sposób zmniejszyć emisję spalin. Powinno zaprzestać się także palenia w piecach CO, zwłaszcza piecach węglowych, kategorycznie nie można utylizować w nich śmieci, szczególnie plastiku. Można pomyśleć o zakładaniu filtrów. Jednak aby powietrze było czyste należałoby zamknąć duże zakłady produkcyjne i elektrociepłownie, co nie jest możliwe.

Jak sobie radzić w przypadku smogu

sun-358958__340

Jeśli w naszym mieście normy stężenia pyłów w powietrzu zostały przekroczone, to należy starać się jak najmniej takiego zanieczyszczonego powietrza wdychać. Jeżeli nie mamy potrzeby opuszczania domu to trzeba w nim pozostać. Kiedy smog jest wyjątkowo gęsty w domach powinny zostać kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na choroby górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza choroby płuc. Nie należy wietrzyć mieszkania, gdyż nie ma to sensu, powietrze jest i tak zanieczyszczone. Kiedy musimy wyjść do pracy, szkoły, na uczelnię, czy po zakupy warto skorzystać z maseczki kupionej w aptece. Najlepiej używać maseczek z filtrem HEPA, które zatrzymują do 99% zanieczyszczeń.

By Marek

Dodaj komentarz