Każdy doświadczony fotograf wie, że wybór aparatu i właściwego sprzętu fotograficznego nie jest taki łatwy, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Zakup odpowiedniego sprzętu uzależniony przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań fotografa. Możliwości nowoczesnych aparatów i obiektywów są naprawdę imponujące i niekiedy niełatwo jest opanować oraz wykorzystać je wszystkie od razu. Profesjonalne aparaty, są też bardzo nieporęczne i ciężkie, więc od lat pasjonaci fotografowania czekali na „coś” lżejszego i tak oto na rynku fotograficznym pojawił się tzw. „bezlusterkowiec„. 

Aparat bezlusterkowy – co to takiego?

www.nikon.pl

Aparat bezlusterkowy to aparat kompaktowy, który jest niezwykle lekki i mały. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że bez problemu można go schować w torebce czy kieszeni kurtki. Jak sama nazwa sugeruje bezlusterkowiec nie posiada lustra jak lustrzanka, w której to lustro odbija światło na matrycę. W bezlusterkowcach światło pada bezpośrednio na matrycę. Tego typu aparaty pojawiły się stosunkowo niedawno i są cały czas udoskonalane. Do masowej sprzedaży trafiły dopiero w 2008 roku, chociaż pierwsze prototypy pojawiły się w 2004 roku, jednak interesowali się nimi zagorzali pasjonaci fotografii. Obecnie aparaty bezlusterkowe są niezwykle popularne i wykorzystywane  nawet przy profesjonalnych sesjach fotograficznych.

Aparat bezlusterkowy pomimo małych wymiarów posiada stosunkowo dużą matrycę, która zapewnia też dużą plastykę obrazu oraz niższy poziom szumów, a także możliwość uzyskania niskiej głębi ostrości i lepszą współpracę z optyką. Do bezlusterkowców możemy dobierać obiektywy, które zapewniają wysoką jakość zdjęć niezależnie od warunków fotografowania. Wymienna optyka w aparatach bezlusterkowych jest ich ogromną zaletą. O innych zaletach bezlusterkowców możemy przeczytać tutaj.

Dla kogo bezlusterkowiec?

Aparat bezlusterkowy nie jest zwykłym kompaktem, to właśnie wyżej wspomniana możliwość wymiany optyki sprawia, że jest on tak wyjątkowy. Po skompletowaniu kilku profesjonalnych obiektywów można bez trudu robić profesjonalne zdjęcia portretowe, reportażowe czy panoramiczne. Nowoczesne aparaty bezlusterkowe stają się silną konkurencją dla lustrzanek oraz profesjonalnych aparatów kompaktowych. Dlatego tego typu sprzęt polecamy osobom z doświadczeniem, gdyż zaawansowane aparaty tego typu, są o wiele trudniejsze w obsłudze niż cyfrowe lustrzanki, czy proste kompakty.

Aparaty bezlusterkowe wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, także technicznego. Profesjonalny fotograf z pewnością doceni wszystkie zalety i możliwości bezlusterkowców, będzie wiedział gdzie i jak dobrze wykorzystać potencjał takiej fotograficznej hybrydy. Dobrej jakości aparat bezlusterkowy nie jest najtańszą inwestycją, a gdy dochodzi do tego zakup obiektywów, to suma znacznie się zwiększa. Dlatego też w taki sprzęt powinni inwestować profesjonaliści i prawdziwi pasjonaci fotografowania, dla których zwykły kompakt to za mało, a tradycyjna lustrzanka jest zbyt duża i ciężka. Do uwieczniania rodzinnych uroczystości, spotkań itp. wystarczy prosta cyfrówka, a nawet aparat w telefonie. Oczywiście nie zniechęcamy też amatorów, którzy być może dzięki bezlusterkowcom odkryją w sobie pasję do fotografowania. Bez

Jaki bezlusterkowiec wybrać?

www.nikon.pl

Najczęściej polecanymi i najchętniej kupowanymi aparatami bezlusterkowymi są aparaty pełnoklatkowe. Taki aparat posiada matrycę o wielkości jednej klatki analogowej w formacie 35 milimetrów. Matryca w pełnoklatkowym aparacie bezlusterkowym posiada wymiary 36×24 mm, co ma ogromne znaczenie dla jakości zdjęć, gdyż taka wielkość matrycy wpływa na poziom szumu, szczególnie przy wysokiej czułość. Większa matryca daje też większe możliwości regulacji głębi ostrości. W poszukiwaniu odpowiedniego aparatu hybrydowego warto zwrócić uwagę na sprzęt marek, które zajmują się tylko produkcją aparatów, obiektywów i innego sprzętu fotograficznego. Tego typu marki jak np. Nikon mają największe doświadczenie, a ich sprzęt zadziwia możliwościami. Chociaż Nikon czy Canon w porównaniu do innych marek swoje pierwsze bezlusterkowce wypuściły na rynek dość późno, to obecnie oferują sprzęt najwyższej jakości. Wyżej wspomniani producenci oferują również największy wybór obiektywów do bezlusterkowców, a właśnie mała dostępność obiektywów jest największą wadą aparatów hybrydowych.

Aparaty bezlusterkowe są cały czas udoskonalane, tak aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, a nawet te oczekiwania wyprzedzić. Nowoczesne technologie sprawiają, że jakość zdjęć jest bardzo wysoka, nawet jeśli fotograf pracuje w niekorzystnych i mało komfortowych warunkach. Kupując aparat musimy zapoznać się bardzo dokładnie z jego możliwościami, dostępnością obiektywów, warto mieć też na uwadze budżet, którym dysponujemy. Aparaty bezlusterkowe Nikon z pewnością docenią profesjonaliści, którzy na co dzień pracują z aparatem i potrzebują niezawodnego i wytrzymałego sprzętu. W swojej ofercie marka Nikon posiada również kompaktowe aparaty bezlusterkowe dla początkujących. Z ofertą sprzętu Nikon zarówno dla pasjonatów jak i dla amatorów fotografowania można się szczegółowo zapoznać na stronie: https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page.

Aparat bezlusterkowy – czym jeszcze cię zachwyci?

aparat bezlusterkowy

Bez wątpienia aparaty bezlusterkowe są niezwykle mode, gdyż ich wygląd przykuwa uwagę. Aparaty tego typu są bardzo ładnie i starannie wykonane, a niektóre modele posiadają oldschollowy desing i swoim wyglądem przypominają aparaty fotograficzne z pierwszej połowy XX wieku. Moda na vintage nadal jest bardzo popularna, dlatego też zakup tak oldschoolowego aparatu z nowoczesnym wnętrzem jest bardzo trendy. Dla tych którzy, nie muszą posiadać dizajnerskich modeli, również znajdzie się coś ładnie i schludnie zaprojektowanego. W bezlusterkowych hybrydach znajdziemy wizjer elektroniczny, co sprawia że widziany obraz jest dokładnie taki jaki otrzymamy finalnie na zdjęciu. Niekiedy producenci rezygnują z klasycznego wizjera, pozostawiając do dyspozycji tylko wyświetlacz LCD. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoich przeciwników i zwolenników, dlatego warto wypróbować obie opcje.

Bezlusterkowce świetnie sprawdzają się przy robieniu zdjęć seryjnych np. zdjęć reportażowych, tzw. szybkostrzelność aparatów jest bardzo ważna dla współczesnych fotografów. Producenci prześcigają się w ilości FPS-ów, czyli ilości klatek na sekundę, a ta ilość w bezlusterkowcach jest naprawdę imponująca. Szybkie i dokładne aparaty bezlusterkowe, pomimo swoich małych wymiarów muszą być często ładowane. Bateria w tego typu aparatach nie jest tak wytrzymała jak w lustrzankach, gdyż elektroniczny wizjer, matryca i ciągła praca oprogramowania wymaga również więcej energii. Dlatego warto mieć ten fakt na uwadze, zanim wyruszymy na sesję z bezlusterkowcem.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.nikon.pl

By Marek

Dodaj komentarz