Wybór blatu kuchennego wymaga uwzględnienia zarówno jego właściwości, jak i wygląd. Wśród często kupowanych blatów znajdują się dzisiaj te granitowe. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Do jakich kuchni pasują blaty granitowe?

Blaty wykonane z granitu są jednymi z często kupowanych blatów kuchennych. Swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej estetyce oraz trwałości.

Granitowe blaty kuchenne świetnie prezentują się w praktycznie każdej aranżacji. Można bez problemu dobrać je do kuchni o nowoczesnym wyglądzie, ale również do tej o klasycznym, rustykalnym stylu.

Do nowoczesnych wystrojów wspaniale pasują blaty granitowe SLAB Żołnierczyk w stonowanych kolorach, na przykład beżowym, czarnym, białawym czy szarym. W tradycyjnych aranżacjach często widoczne są blaty w odcieniach beżowym, brązowym, czerwonawym, ale też szarym.

Blat z granitu świetnie nada się zarówno na meble kuchenne montowane pod ścianami, jak i na półwysep albo na wyspę kuchenną, dlatego można wykorzystać go na wiele sposobów. Świetnym detalem będzie również wykorzystanie tego samego kamienia do obłożenia ścian przy blacie, aby nadać im dodatkową ochronę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Zalety i wady blatów granitowych

Blaty z granitu mają wiele zalet, ale również warto pamiętać o ich wadach. Kiedy warto zdecydować się na zakup blatów z granitu?

Blaty granitowe – zalety

  • Elegancki wygląd – wspaniale pasują do wielu aranżacji kuchennych w nowoczesnym i klasycznym stylu.

  • Wieloletnia trwałość – z blatów granitowych można korzystać latami, ponieważ stale wyglądają one efektownie.

  • Odporność na czynniki zewnętrzne – blaty z granitu są odporne na niskie i wysokie temperatury, zarysowania oraz na wilgoć. Dla dodatkowej ochrony można również pokryć je środkiem do impregnacji.

  • Możliwość naprawy – kamień może być szlifowany i uzupełniany, gdy pojawią się w nim uszkodzenia.

Blaty granitowe – wady

  • Wysoka cena – blaty granitowe są jednymi z najdroższych blatów na rynku, dlatego też przy ich zakupie trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem.

  • Duży ciężar – blaty te sporo ważą, dlatego też muszą być one umieszczone na odpowiednich meblach kuchennych, które nie zniszczą się pod ciężarem kamienia.

Ile kosztują blaty granitowe?

Gdy chodzi o ceny, za blaty granitowe najczęściej trzeba będzie zapłacić od około 500 złotych do nawet 2000 złotych za metr kwadratowy.

Więcej kosztują blaty z kamieni o nietypowych kolorach, z dodatkowymi detalami dekoracyjnymi, na przykład z ozdobnym frezowaniem na krawędzi. Duże znaczenie ma również grubość kamienia.

Aby uzyskać więcej informacji o cenach blatów granitowych, warto skontaktować się bezpośrednio z firmą kamieniarską, która będzie mogła przygotować indywidualną wycenę.

By Marek

Dodaj komentarz