kobieta zmęczona przy komputerze
http://cdn.madamenoire.com/wp-content/uploads/2012/09/woman-tired-at-work-pf.jpg

 Gorsze wyniki w pracy, spowolnione tempo i kłopoty z koncentracją skłonni jesteśmy tłumaczyć różnymi przyczynami. Czasem winę zrzucamy na panującą pogodę lub porę roku, innym znów razem obwiniamy członków rodziny albo znajomych za pogorszenie naszego nastroju. Tymczasem brak pewnych życiodajnych pierwiastków w naszym organizmie może spowodować spory spadek formy i prowadzić do zaburzeń w jego funkcjonowaniu. Proponuję zacząć od uzupełnienia magnezu.

Niedobór magnezu i jego skutki

Dorosły człowiek potrzebuje około 300-400 mg magnezu na dobę. Jednak jeśli żyje w stresie, pije sporo kawy, a jego dieta zawiera zbyt dużo tłuszczy, to w bardzo szybkim czasie w jego organizmie dochodzi do niedoboru magnezu. W ślad za nim pojawiają się takie objawy jak drganie powiek, skurcze w łydkach wypadanie włosów i łamanie paznokci, nadpobudliwość nerwowa, problemy z koncentracja, a nawet depresja.

 Źródła magnezu i jego wchłanianie

Na szczęście sporo magnezu znajdziemy w naszym pożywieniu. Zawiera go między innymi kakao i orzechy laskowe. Nie zaszkodzi włączyć do diety kaszę gryczaną, białą folę, groch i płatki owsiane, które również są bogatym źródłem magnezu. Pewną jego ilością dysponują nie przez wszystkich lubiany szpinak oraz ryby takie jak makrela i dorsz. Kołem ratunkowym mogą okazać się również suplementy diety zawierające związki magnezu takie jak cytrynian i chelaty. Pamiętajmy jednak, że cytryniany wchłaniają się lepiej niż chelaty i dlatego są bardziej korzystne dla naszego organizmu. Wchłanianie cytrynianu magnezu podnosi także połączenie go z witaminą B6.

 źródło obrazka: cdn.madamenoire.com

By Marta

Dodaj komentarz