Idea budownictwa pasywnego jest bardzo popularna w Europie Zachodniej. Ten trend staje się również modny w naszym pięknym  kraju nad Wisłą. Za tym typem budownictwa przemawia bardzo wiele zalet takich jak: wysoki komfort użytkowania budynku, dbałość o ochronę środowiska oraz ekonomia. Jednak nie wszyscy dobrze wiedzą czym jest dokładnie budownictwo pasywne, dlatego potrzeba jest jego popularyzacja.

Krótka definicja budownictwa pasywnego

Dom pasywny to budowla w której zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie niższe niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm budowlanych. Zapotrzebowanie energetyczne w takich domach wynosi poniżej 15 KWh na metr kwadratowy rocznie, natomiast w tradycyjnych budynkach zapotrzebowanie takie to około 120 KWh na metr kwadratowy w ciągu roku. Ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na energię cieplną w budynkach pasywnych znaczącą rolę traci instalacja centralnego ogrzewania, na rzecz wykorzystania energii słonecznej i innych wewnętrznych źródeł ciepła.

building-419204__340

Zalety budownictwa pasywnego

Budynek pasywny przez cały rok zapewnia jego mieszkańcom odpowiedni mikroklimat, który wynika oczywiście z odczuwalnego komfortu cieplnego, a także optymalnego przewietrzania na skutek stałego doprowadzania świeżego powietrza. Budowa domu pasywnego jest około 20% droższa niż budowa domu tradycyjnego. Jednak ta różnica bardzo szybko się zwraca, gdyż koszty ogrzewania domu są znacznie obniżone. Inwestycja w budownictwo pasywne powinna zwrócić się po maksymalnie 9 latach od wybudowania domu. W związku z tym, że koszty ogrzewania w naszym kraju ciągle rosną taka inwestycja może zwrócić się w krótszym czasie. W domach pasywnych mieszkają przede wszystkim Ci którym nie jest obca dbałość o środowisko naturalne. Jednak aby budowla tego typu spełniała swoje zadanie, bardzo ważny jest dobrze wykonany projekt domu pasywnego. Można korzystać z gotowych rozwiązań lub zwrócić się do biura projektowego, w tym przypadku należy bardzo dobrze się zastanowić i wybrać opcję najbardziej odpowiadającą indywidualnym oczekiwaniom.

passive-home-1820912__340

 

By Marek

Dodaj komentarz