Opony są bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego pojazdu. Ich stan ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak bardzo ważna jest kontrola ogumienia w aucie, bez względu na porę roku. Wielu kierowców zastanawia się które są lepsze i ekonomiczniejsze:opony sezonowe, czy też opony całoroczne. Do takich rozmyślań nad wymianą ogumienia dochodzi zazwyczaj jesienią i wiosną, kiedy większość kierowców, zmienia „gumy” w samochodzie z letnich na zimowe i na odwrót.
Opony zimowe
Zimowe ogumienie bezsprzecznie zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort jazdy po zaśnieżonych i oblodzonych ulicach. Popularne zimówki są szersze i mają większy bieżnik, co ułatwia przyczepność nawet na śliskiej powierzchni. Zimowy bieżnik na oponie posiada także liczniejsze rowki, nacięcia tak zwane lamele, które służą do odprowadzania wody i błota. Na oponach zimowych łatwiej wyjść z poślizgu, ułatwiają także wyjazd ze śnieżnej zaspy. Jednak aby opony zimowe spełniały swoją rolę ich bieżnik nie może być mniejszy niż 3 mm. Zatem zanim spadnie pierwszy śnieg warto przyjrzeć się oponom.
Opony letnie
Opony letnie od tych zimowych oraz całorocznych różnią się rzeźbą bieżnika. Na letnim ogumieniu zaleca się jeździć w ciepłe dni kiedy temperatura powietrza sięga powyżej 7 kreski na termometrze. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie przyczepności na suchej, ciepłej powierzchni. Kolejną zaletą tych opon jest fakt, że pozwalają one na mniejsze zużycie paliwa. Letnie ogumienie nie niszczy się tak szybko jak ogumienie zimowe w warunkach letnich oczywiście.
Opony całoroczne
Opony całoroczne, czyli tak zwane „wielosezonówki” posiadają bieżnik, który jest przystosowany do jazdy po śniegu oraz do odprowadzania błota pośniegowego. Do tego opony całoroczne są wykonane z gumy, która nie ściera się szybko nawet przy wysokich temperaturach. Niestety testy pokazują, że takie opony są gorsze zarówno latem jak i zimą. Z tego też powodu powinny być zakładane w pojazdach, których używamy rzadko lub w autach „niedzielnych kierowców”. Jednak coraz więcej posiadaczy aut twierdzi, że przy zmieniającym się w naszym kraju klimacie nie warto inwestować w opony letnie i zimowe, chociaż specjaliści twierdzą inaczej.