Każdy kierowca, który posiada auto, a nie jest szejkiem naftowym szuka sposobów na oszczędną jazdę. Każdy kupujący auto zwraca uwagę na średnie spalanie, przecież nie ukryjemy tego, że ceny paliw w naszym kraju, a także po za jego granicami są bardzo wysokie, a nasze auta nie jeżdżą na przysłowiową wodę. Zatem zastanawiamy się jak obniżyć koszty i szukamy sposobów na ekonomiczną jazdę. Na szczęście w tych poszukiwaniach nie jesteśmy sami, z pomocą idą nam konstruktorzy silników spalinowych i producenci aut. Nowe samochody mają być nie tylko piękne, wygodne, bezpieczne ale również ekonomiczne i ekologiczne.

Jak obniżyć zużycie paliwa?

Najbardziej znanym sposobem na zmniejszenie zużycia paliwa jest zmniejszenie pojemności skokowej w silniku. Niestety silniki o małej mocy/pojemności nie są w stanie osiągnąć wysokich wartości momentu obrotowego oraz mocy. Co niektórzy decydują się na zamontowanie turbosprężarki, która poprawiłaby osiągi samochodu. Jednak wtedy zwiększa się ponownie średnie spalanie i jazda takim autem chociaż jest bardziej dynamiczna to staje się nieekonomiczna. Aby obniżyć koszty zużycia paliwa można również zamontować w aucie instalację LPG. Popularny gaz jest o wiele tańszym paliwem niż benzyna. Jeżdżąc na gazie możemy bardzo dużo zaoszczędzić. Ważny jest także styl jazdy, nie każdy kierowca zna zasady ekojazdy. Zmiana biegów dostosowana do prędkości, utrzymanie jednakowej prędkości to tylko niektóre sposoby na zmniejszenie kosztów paliwa.

isolated-1500372_960_720

Jazda z silnikiem TSI

Kierowcy, którzy chcą zmniejszyć koszty zużycia paliwa, coraz częściej decydują się na samochody z silnikiem TSI np. http://www.skoda-auto.pl/oferta/dlaczego-silniki-tsi-sa-oszczedne. Silnik TSI charakteryzuje się przede wszystkim małym średnim spalaniem, czyli zużyciem paliwa, a także dużą mocą i momentem obrotowym dostępnym już w zakresie małych prędkości obrotowych silnika. TSI to skrót od Turbo Stratified Injection, oznacza to, że wtrysk paliwa natępuje bezpośrednio do komory spalania. W silnikach tego rodzaju montuje się turbosprężarki lub też sprężarki mechaniczne tzn. kompresor oraz turbosprężarkę. Powietrze do cylindrów dostarczane jest przez sprężarkę mechaniczną, a następnie po uzyskaniu odpowiedniej prędkości obrotowej rolę tą przejmuje turbosprężarka napędzana energią gazów spalinowych. Możliwości silników TSI są imponujące bowiem: już przy osiągnięciu niewielkich prędkości obrotowych uzyskiwany jest duży moment obrotowy, co przekłada się na większą przyjemność z jazdy i lepszą dynamikę. Silnik pracuje płynnie i nawet przejście z kompresora na turbosprężarkę jest niewyczuwalne.

Zalety silników TSI

Samochody które napędzają silniki TSI cechują się lepszym przyśpieszeniem i bardziej dynamicznym ruszaniem z miejsca, łatwiejszym wyprzedzaniem, a także niezwykle płyną jazdą. Kolejną zaletą tego rodzaju silników jest duża oszczędność, gdyż oferują większą moc jednocześnie przy mniejszym zużyciu paliwa.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.superauto24.se.pl

By Marek

Dodaj komentarz