Butle wykorzystywane są w przemyśle do magazynowania i transportowania płynów o bardzo różnorodnej charakterystyce. Rzadko jednak mamy tu do czynienia z napojami, a częściej z cieczami o dużych stężeniach lub chemikaliami służącymi do procesów produkcyjnych. Tak więc ich picie mogłoby być, delikatnie mówiąc, szkodliwe. Na ich tle butla gazowa wyróżnia się i kolorem i kształtem. Przyjrzyjmy się jej dokładniej, aby przypadkiem nie zachciało nam się kiedyś jej otworzyć napić się.
Butle gazowe są duże i są ze stali
Przede wszystkim naszą podejrzliwość powinny wzbudzić materiały z jakich są wykonane. Przeciętna butla gazowa wykonana jest z wytrzymałej stali po to, by odpowiednio zabezpieczyć zawartą w nich mieszankę propanu i butanu przed wybuchem. Poza tym jej gabaryty także nie zachęcają do manipulowania przy niej. Mniejsze modele zawierają 10 kg gazu, a większe nawet 33, przy wysokości odpowiednio pół metra i ponad metr dwadzieścia centymetrów.
Innowacyjne butle gazowe
Jednak gaz może być bezpiecznie przechowywany także w pojemnikach wykonanych z innych materiałów. Firma AmeriGas posiada w swojej ofercie butle kompozytowe wykonane z wytrzymałego tworzywa z włóknem trwałym, w których dostarcza czysty propan. Ta innowacyjna butla gazowa chroniona jest patentem, a dla użytkownika oznacza mniejszą wagę i łatwiejszy sposób podłączenia do przewodu, a także wygodny uchwyt do przenoszenia jej.
Inne butle gazowe
Wykorzystanie butli gazowych w różnych branżach przemysłu wymusza ich dostosowanie do potrzeb konkretnego zakładu produkcyjnego i maszyny. Dla przykładu butla gazowa służąca do napędzania wózków widłowych ma specyficzny kształt, a także ze względu na pracę tych pojazdów na zewnątrz, jej odporność na korozję została znacząco zwiększona. Jeszce inne modeli butli przemysłowych z propanem wykorzystywane są w budownictwie, spawalnictwie, gastronomii i osuszaniu pomieszczeń.
Źródło obrazka: amerigas.pl