Choinka to nieodłączny element każdych świąt, pojawia się praktycznie w każdym domu i mieszkaniu. Nie sposób wyobrazić sobie bez niej święta, dlatego jeśli jeszcze nie masz choinki, to ostatni moment, aby o niej pomyśleć. W tym roku szczególnie polecamy ekologiczne choinki zero waste, które możemy wykonać sami z przedmiotów, które mamy w domu.

Choinki zero waste

 

Choinka z drewna 

Choinka z drewna, to idealny pomysł dla osób, które lubią majsterkować, a ponadto mają mało miejsca w domu, czy mieszkaniu. Drewnianą choinkę można zbić w piwnicy lub garażu np. z listewek z drewnianej skrzynki, konarów drzew lub gałęzi czy też starych desek, listw podłogowych oraz kilku gwoździ lub wkrętów. Ewentualnie  można pomalować ją farbą lub bejcą do drewna, czy też ozdobić sztucznym śniegiem. Taką choinkę możemy powiesić na ścianie, ustawić na komodzie, szafce lub jeśli jest większą umieścić w stojaku czy doniczce. Przyozdobić można ją w wszelaki sposób, oczywiście polecamy ozdoby wykonane samodzielnie np. ze starych gazet, papierków po cukierkach, pomalowanych szyszek itp. Na taką choinkę lub choineczkę ozdób naprawdę nie potrzeba wiele.

Choinka z książek

choinka zero waste

Kolejnym pomysłem na ekologiczną choinkę jest wieża z książek, a tą propozycję kierujemy do miłośników literatury. Przeczytane już książki, które kurzą się na półkach układamy na kształt choinki, a wielkość zależy od ilości pozycji książkowych w naszej domowej biblioteczce. Taką choinkę możemy dodatkowo ozdobić światełkami, śnieżynkami i gwiazdkami z papieru. Po świętach książkowa choinka wraca na swoje miejsce i przez to jest w 100% ekologiczna

Żywa choinka w doniczce

Żywe choinki posadzone w donicach, to także choinki zero waste, które nie szkodzą naturze. Posadzona, a raczej przesadzona do wiadra lub donicy choinka może swobodnie rosnąć, należy tylko pamiętać o jej podlewaniu zwłaszcza w czasie kiedy stoi w domu. Po świętach możemy przenieść ją w chłodniejsze miejsce np. do garażu, a na wiosnę posadzić ponownie tym razem na stałe w ogrodzie, na działce lub w lesie.

By Marek

Dodaj komentarz