Nowy Rok sprzyja: nowym postanowieniom, nowym planom i nowym wyzwaniom. Jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych jest poprawa kondycji i utrata zbędnych kilogramów. Dlatego też w styczniu siłownie oraz kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie. Wiele osób dlatego też  chce zacząć przygodę z treningiem biegowym. Bieganie jest stosunkowo tanim i prostym sportem praktycznie dla każdego. Jednak wiele osób zastanawia się jak zacząć biegać, bowiem właśnie zacząć i wytrwać w tej dyscyplinie jest najtrudniej. 

Jak biegać, to tylko do celu

jak zacząć biegać

Niektórzy z nas zapewne niejednokrotnie podejmowali próbę regularnego biegania. W większości przypadków zapał opadał po przebiegnięciu kilkuset metrów i wraz z pojawieniem się fizycznego zmęczenia i bólu. Częstą przeszkodą w rozpoczęciu lub kontynuowaniu przygody z bieganiem są niekorzystne warunki atmosferyczne, barak czasu, czy nadmiar obowiązków – takie wymówki łatwo mnożyć. Jednak aby rozpocząć na dobre przygodę z bieganiem, musimy postawić sobie cel i być konsekwentnym w dążeniu do niego. Na listę takich celów można wpisać np. utratę zbędnych kilogramów lub udział w maratonie czy innych zawodach sportowych, poprawę kondycji itp. Nasz główny cel trzeba zapisać i codziennie sobie o nim przypominać. Musi być on osiągalny, ale powinien też stanowić wyzwanie. „Bieganie do celu” w tym przypadku, należy rozumieć i praktykować dosłownie.

Wytrwałość biegacza

Bieganie to bez wątpienia sport, który uczy wytrwałości. Jednak jak zacząć biegać, kiedy tej właśnie wytrwałości nam brakuje? Wymówki znaleźć łatwo, trudniej się zmotywować i mimo wszystko pobiec, nawet w deszczu. Jak ze wszystkimi nawykami, a także nałogami, tak samo będzie i z bieganiem. Aby wyrobić sobie nawyk regularnego biegania musimy trenować przez 21 dni, po tym czasie bieganie „wejdzie nam w krew”. Dlatego jeśli chcemy wytrwać w postanowieniu i „dobiec” do naszego celu, chociażby wydawał się odległy, musimy pamiętać o regularnym treningu. Warto wybrać sobie odpowiednią dla naszego stylu życia, porę dnia na treningi biegowe i co ważne zaplanować je wcześniej. Nie należy odkładać biegania na wolą chwilę, bo zazwyczaj nigdy nie nadejdzie. Po około 2-3 tygodniach systematycznego treningu, bieganie stanie się naszym nowy i zdrowym nawykiem. Organizm przywyknie i będzie wysyłał komunikaty, żeby ruszyć z miejsca. Początkowo najlepiej biegać trzy razy w tygodniu, z zachowaniem jednego dnia przerwy pomiędzy treningami. Podczas każdego treningu warto wydłużać sobie czas biegania, a także zmieniać trasę, aby sport nie stał się monotonny. Trzeba również pamiętać, że początki biegania są bolesne i męczące i nawet mistrzowie olimpijscy przechodzili przez te trudności.

Zacznij powoli

bieganie

Jak zacząć biegać, jeśli ostatni raz tą czynność wykonywaliśmy na zajęciach wychowania fizycznego? Jeśli nigdy nie uprawiałeś tego sportu, a do tego masz duży problem z nadwagą i zdrowiem, to warto skonsultować się z lekarzem, czy bieganie będzie odpowiednią formą aktywności fizycznej dla ciebie. Nie należy zaczynać od intensywnych treningów, szybkim tempem, na kilka kilometrów. Na początku warto zacząć od marszu, następnie przejść do truchtu, dopiero na kolejnych można zacząć zwiększać tempo i dystans. Marsz jest podstawą, by wzmocnić i przystosować mięśnie do biegania. Początkującym biegaczom polecamy marszobiegi, kilka serii po 2 minuty biegu i 3 minuty marszu. Przed każdym treningiem biegowym należy wykonać rozgrzewkę, aby uniknąć kontuzji stawów. Po skończonym biegu pamiętajmy: o ćwiczeniach rozciągających oraz ciepłym prysznicu, które zapobiegają powstawaniu bolesnych zakwasów.

Technika biegania

Aby trening biegowy był korzystny i bezpieczny dla naszego zdrowia, musimy zachować odpowiednią technikę. Podczas biegu trzeba trzymać głowę do góry i patrzeć przed siebie, unieść i cofnąć brodę. Barki muszą być rozluźnione. Ramiona nadają rytm nogom, dlatego nie mogą zwisać, należy trzymać je blisko tułowia, a łokcie zgiąć do 90º. Nie można krzyżować ramion i zaciskać dłoni. Tułów musi być wyprostowany i chociaż zmęczenie będzie powodowało pochylanie i garbienie się, należy utrzymywać prostą postawę. W czasie biegu trzeba skrócić długość kroku, tak aby stopa nie lądowała daleko przed resztą ciała. Należy strać się biegać odbijając się na palcach, a nie na całej stopie. Powietrze wdychamy przez nos, a wydychamy przez usta.

Wybiegaj sobie zdrowie – czyli zalety biegania

Bieganie ma niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm, poprawia zarówno zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Trening biegowy między innymi: zapobiega otyłości i pomaga zrzucić zbędne kilogramy, zmniejsza prawie o połowę ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawia funkcje układu odpornościowego. Pomaga również zredukować stres i zrelaksować się oraz polepsza samopoczucie i poprawia jakość snu. Biegania uczy też planowania i dyscypliny, dodaje również pewności siebie, zwłaszcza jeśli pokonujemy swoje słabości i podnosimy sobie poprzeczkę. Badania wykazały, że systematyczny trening biegowy wydłuża również życie – u kobiet o średnio 5,5 roku, a u mężczyzn o 6 lat.

 

By Marek

Dodaj komentarz