Grudzień to pierwszy z zimowych miesięcy, który cieszy wszystkich miłośników białego szaleństwa i nie tylko. Zwolenników sportów zimowych w naszym kraju przybywa z roku na rok, najwięcej jest  oczywiście kibiców soków narciarskich, ale na szczęście Polacy coraz chętniej doceniają uroki zimy, aby sami aktywnie uprawiać zimowe sporty. Najpopularniejsze sporty zimowe uprawiane w naszym kraju zawodowo to: narciarstwo i snowboard.  Jednak nie należy zapominać, że wyjście na lodowisko czy na sanki to także aktywna forma wypoczynku i zabawy, a przy tym sportu

Najpopularniejsze sporty zimowe – narciarstwo

najpopularniejsze sporty zimowe

Ranking najpopularniejszych sportów zimowych otwiera narciarstwo. Miłośników tego sportu znajdziemy na całym świecie, nawet w krajach tropikalnych. Nic dziwnego, bo kto raz założył narty i poczuł ich „moc”, to z pewnością będzie zawsze do nich wracał. Na narciarstwo składa się mnóstwo dyscyplin sportowych jednak najpopularniejsze jest narciarstwo klasyczne i alpejskie. Aby zacząć swoją przygodę z nartami warto poszukać najbliższego stoku narciarskiego (wcale nie musimy wyjeżdżać w góry) i wypożyczyć: narty, kijki, kaski i gogle. Pierwsze lekcje jazdy na nartach niezależnie od wieku warto odbyć na tzw. „oślej łącze” w towarzystwie instruktora narciarstwa, który przeprowadzi nas przez kolejne etapy: od upadków po zjazdy. Narciarstwo można uprawiać zarówno w ramach rekreacji jak i rywalizacji sportowej. Dlatego jeśli nigdy wcześnie nie mieliście nart na nogach, to tej zimy koniecznie musicie wybrać się na pobliski stok narciarski i chociaż spróbować. Być może narciarstwo wpiszemy na listę noworocznych postanowień…? Gorąco do tego zachęcam.

Snowboard

snowboard

Najpopularniejsze sporty zimowe uwielbiane przez Polaków, to również te związane z deską snowboardową. Snowboard podobnie jak narciarstwo ma wiele technik, jednak zanim znajdziemy najlepszą dla siebie musimy nauczyć się podstaw. Praktycznie w każdej wypożyczalni nart możemy też wypożyczyć deskę i akcesoria do snowboardu. W snowboardzie odnajdą się z pewnością osoby, które lubią jeździć na deskorolce i pływać na desce surfingowej, gdyż ten sport był właśnie na nich wzorowany. Snowboard wymaga dużej kondycji fizycznej, ponieważ już samo utrzymanie się na desce i szusowanie wymaga wiele wytrzymałości, a gdy do tego dochodzą triki i omijanie przeszkód trzeba wykonać nie lada wysiłek. Profesjonalny snowboard wymaga deski dostosowanej do predyspozycji fizycznych danego sportowca. Jednak na początek przygody z deską z pewnością wystarczy nam sprzęt dobrany z wypożyczalni.

Łyżwy i łyżwiarstwo

łyżwiarstwo

Bez wątpienia jazda na łyżwach jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych na całym świecie.  Bowiem całoroczne, wielkie  lodowisko o wymiarach olimpijskich znajdziemy nawet w upalnym Dubaju. Na łyżwach można uprawiać wiele rodzajów sportu np. łyżwiarstwo figurowe, biegi, czy pochodzący z Kanady hokej. Sporty te mają rzesze fanów, w tym fanów praktykujących. Jednak to rekreacyjne łyżwiarstwo cieszy się największą popularnością. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, każdy z nas może stworzyć mini lodowisko np. na swoim podwórzu. Zakup łyżew jest o wiele niższy niż zakup nart czy deski snowboardowej. Koszt ich wypożyczenia i wejścia na lodowisko jest również niższy od wypożyczenia sprzętu narciarskiego czy snowboardowego i wejścia na stok. Ponadto lodowiska są powszechnie dostępne, nawet w małych miastach, dlatego rekreacyjna jazda na łyżwach jest tak popularna, również w ramach lekcji wuefu. Kilkanaście minut spędzone na lodowisku zimą może zastąpić nam inną aktywność fizyczną, a z pewnością poprawią nastrój w krótkie, zimowe dni i wzmocni kondycję. Osoby które wcześniej jeździły na rolkach lub wrotkach, nawet po raz pierwszy zakładając łyżwy poradzą sobie na nich znakomicie i odwrotnie, jeżdżący na łyżwach będą świetnie jeździć na rolkach. Wyczynowa i sportowa, a w tym figurowa jazda na łyżwach wymaga kilkuletnich treningów pod okiem fachowców.

Sanki

sanki

Zjeżdżanie na sankach z górki „zaliczył” każdy z nas. Kiedy spadnie śnieg każde dziecko musi chociaż raz wybrać się na sanki. Może przysłowiowe zjeżdżanie na sankach „górki na pazurki” nie znajduje się na liście zimowych sportów olimpijskich, to dla każdego dzieciaka jest sportem wyczynowym (warto przypomnieć sobie własne zimowe wyprawy na sanki z przyjaciółmi, o których nie wiedzieli rodzice). Oczywiście możemy zacząć uprawiać saneczkarstwo profesjonalnie, lecz wtedy niewiele będzie miało ono wspólnego z zabawą jaką znamy z dzieciństwa. Nawet będąc dorosłą osobą nie należy odmawiać sobie tej przyjemności i warz z pierwszym śniegiem skorzystać z okazji. Rodzice i opiekunowie małych dzieci, tym bardziej powinni dać dobry przykład i zabrać swoich podopiecznych na pobliską górkę. Warto zaznaczyć, że ciągnięcie sanek po śniegu wraz z „zadowolonym ładunkiem” jest świetną formą spalania kalorii, dzięki temu możemy odpuścić sobie jeden trening, a taki wysiłek fizyczny i wspólna zabawa doskonale poprawią nastrój. Zatem w oczekiwaniu na pierwszy śnieg oraz mróz nadchodzącej zimy warto zrobić sobie listę zimowych wyzwań i sportów.

 

By Marek

Dodaj komentarz