Taras – mniejszy lub większy – to miejsce, w którym możemy się zrelaksować i wypocząć. Dobrze zaprojektowany i zbudowany taras jest piękną ozdobą domu i jego przedłużeniem. Dlatego właśnie powinien współgrać zarówno z ogrodem, jak i mieszkaniem. O każdej porze roku może wyglądać zachwycająco, nawet w pochmurne, deszczowe jesienne dni. Wystarczy tylko odrobina kreatywności i chęci do działania. Co może sprawić, że nasz taras będzie wyglądał niepowtarzalnie, a spędzanie na nim czasu będzie ogromną przyjemnością?

Tras i schody tarasowe – projekt

taras

Zanim przystąpimy do budowy tarasu, należy go właściwie zaprojektować. Zazwyczaj dzieje się to na etapie projektu nowego domu lub podczas przebudowy czy remontu starszego budynku. Taras i schody tarasowe powinny być spójne z bryłą, stylem i kolorystyką domu; istotne jest także ich umiejscowienie oraz wielkość.

Podczas budowy lub remontu tarasu, nie można zapomnieć też o jego funkcjonalności. Może być przydatny nie tylko w okresie wiosennym i letnim, ale również jesienią i zimą. Zwłaszcza jeśli jest zadaszony. Na tarasie powinno znaleźć się miejsce na meble wypoczynkowe oraz na rośliny ozdobne. Nawet mały balkon może być bardzo funkcjonalny. Swoje pomysły i wyobrażenia o przestrzeni należy przekazać projektantowi, który z pewnością będzie miał też ciekawe rozwiązania. Ważne, aby z tarasem współgrały również schody, które bardzo często stanowią jego przedłużenie dodają uroku całej kompozycji.  Całość można, o każdej porze roku, inaczej zaaranżować i udekorować.

Materiał na taras i schody

schody tarasowe

W zależności w jakim stylu i z jakich materiałów budujemy dom, to również  musimy dobrać odpowiednio pasujący materiał na taras i schody tarasowe. Do drewnianego domu w góralskim lub skandynawskim stylu pasuje taras wykonany z tego samego materiału, co budynek. Natomiast przy murowanych domach możemy na tarasie i schodach ułożyć różnego rodzaju płytki ceramiczne, kostkę brukową, płyty betonowe czy kamień. To najsolidniejsze i cieszące się największą popularnością materiały.

Taras i schody wykonane z takich tworzyw, są niezwykle trwałe. Ich dodatkową zaletą jest także trwałość, łatwość w utrzymaniu w czystości oraz szybka i prosta konserwacja. Oczywiście należy wybrać materiał dobrej jakości, a wtedy przez długie lata nie będziemy musieli się martwić o remont tarasu.

Najtrudniejsze w utrzymaniu są tarasy wykonane z drewna oraz płytek. Więcej o budowie i konserwacji tarasu i schodów tarasowych dowiemy się z tego artykułu: https://www.lm.pl/aktualnosci/informacja/122713/schody_tarasowe_-_budowanie_i_pielegnacja.

 

By Marta

Dodaj komentarz