Linia odnawialna, to jeden z najnowszych produktów pożyczkowych, które oferują banki oraz firmy pożyczkowe. Taka forma pożyczki daje bardzo dużą swobodę w zarządzaniu przyznanymi środkami pieniężnymi. Odnawialna linia pożyczkowa działa na podobnej zasadzie jak karta kredytowa. Decydując się na na pożyczkę odnawialną, sami wybieramy kwotę, którą będziemy mogli dysponować. Kwota linii odnawialnej jest dostosowana do indywidualnych możliwości finansowych klienta i może być przeznaczona na dowolny cel. 

Czym jest linia odnawialna?

Odnawialna linia pożyczkowa polega na przyznaniu pożyczkobiorcy określonej sumy pieniędzy, którą może, lecz nie musi wykorzystać. Limit pożyczki odnawialnej oraz jej oprocentowanie i termin spłaty określony jest ściśle w specjalnej umowie. Klient banku lub firmy pożyczkowej sam decyduje o tym kiedy oraz ile pieniędzy wypłaca, a może to zrobić w dowolnym czasie. Maksymalny czas trwania linii odnawialnej ustalany jest z pożyczkodawcą. Jednak najważniejsza jest terminowa spłata zadłużenia. W przypadku tego produktu bankowego nie występują raty, czy też z góry określona suma zobowiązania. Zakładając taką odnawialną linie pożyczkową musimy posiadać stały dochód i być w stanie udokumentować go przed pożyczkodawcą oraz być pełnoletnim.

Na czym polega „odnawialność” pożyczki?

linia odnawialna

Linia odnawialna proponowana jest klientom, którzy mają pozytywną historię kredytową i spłacili lub kończą spłacać kredyt. Kiedy klient przejdzie pozytywnie proces pożyczkowy, może następnie o dowolnej porze pożyczać środki w określonym w umowie limicie. Po wygaśnięciu umowy np. na 10 miesięcy, zostaje ona automatycznie odnowiona. Nazwa linia odnawialna jest stosowana również dlatego, że każda spłata istniejącego zadłużenia, ponownie odnawia wysokość dostępnego limitu np. jeśli z puli 3000 zł wykorzystamy tysiąc i spłacimy 1000 zł zadłużenia, to ponownie odnawiamy limit do kwoty 3000 zł.

Koszty linii odnawialnej

W przypadku linii odnawialnej pożyczkobiorca może pożyczyć pieniądze, na kilka dni jak i kilkanaście miesięcy. Kwotę zadłużenia można zwrócić jednorazowo, ale także poprzez comiesięczne wpłaty o różnej wartości. Trzeba pamiętać, że pożyczkodawca nalicza odsetki, każdego dnia, aż do całkowitej spłaty zadłużenia. Niektóre banki pobierają dodatkowe opłaty i prowizje np. za uruchomienie czy ustalenie terminów spłaty. Produkt w postaci linii odnawialnej w tym jego koszty i oprocentowanie jest indywidualnie ustalany z pożyczkobiorcą.

By Marta

Dodaj komentarz