Z racji tego, że wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, chcemy poruszyć bardzo aktualny i świąteczny temat, a mianowicie temat choinki. Bez choinki nie wyobrażamy sobie świąt, bo niby gdzie Mikołaj mógłby zostawić prezenty? Choinka musi być w każdym domu, jedni decydują się na choinkę sztuczną, a inni na tą żywą- pachnącą lasem. Z pewnością, co roku wiele osób zastanawia się jakie drzewko wybrać i które jest bardziej eko? Choinka żywa czy sztuczna – o to jest pytanie? Poniżej zamieszczamy charakterystykę, każdej z nich.

Choinka sztuczna

christmas-1904528__340

Choinki sztuczne można wykorzystać wielokrotnie, kupujemy jedną i wydatek mamy z głowy na kilka lat. Do tego sztuczne drzewka nie gubią igieł, nie trzeba ich podlewać, łatwiej je ustawić. Po wyjęciu z szafy, schowka itp. należy tylko taką choinkę odkurzyć. Sztuczne drzewka bardzo łatwo dopasować do wnętrza, zawsze są równe i symetryczne, te nowe do złudzenia przypominają żywe drzewka. Jednak sztuczne choinki mają jedną olbrzymią wadę, która przekreśla ich wszystkie zalety – w ogóle nie są ekologiczne. Zarówno proces wytwarzania, jak i podczas utylizacji jest niezwykle szkodliwy dla środowiska naturalnego. Sztuczne drzewko rozkłada się co najmniej 400 lat! I oczywiście sztuczne drzewko to plastik i nic wspólnego z naturą nie ma.

Choinka żywa

christmas-18539__340

Prawdziwa, żywa choinka to przede wszystkim nawiązanie do tradycyjnych świąt, gdzie jodła, świerk lub sosna prosto z lasu swoim zapachem wypełnia cały dom. Tylko żywa choinka jest w stanie wprowadzić prawdziwy klimat świąt, każde naturalne drzewko jest inne. Decydując się żywą mamy pewność, że co roku nasza choinka będzie wyglądać inaczej. Ponadto hodowla żywej choinki jest ekologiczna, podczas wzrostu drzewko odżywia się dwutlenkiem węgla i przetwarza go na tlen. Po wycięciu drzewa korzenie stanowią biomasę, która przekształca się w próchnicę i użyźnia ziemię. Błędne jest przekonanie, że wycinanie żywych drzewek jest niszczeniem lasu. Większość rośnie na specjalnych plantacjach lub szkółkach. Po świętach żywą choinkę, można spalić lub rozdrobnić i dodać do kompostu. Rozkład żywego drzewka nigdy nie będzie szkodliwy i toksyczny. Żywą choinkę w doniczce można z powodzeniem wysadzić do ogrodu. Do wad choinki naturalnej można zaliczyć osypujące się igły, a także cenę. Jednak naturalny zapach i niezwykły oraz tradycyjny klimat jaki wprowadzi do naszego domu jest nam w stanie zrekompensować te małe wady.

 

By Marek

Dodaj komentarz