Kawę kochają chyba wszyscy, za jej smak, zapach i pobudzające właściwości. Jednak kawa nie musi służyć tylko do picia, fusy które zostają w kawiarce, czy filiżance lub kubku możemy wykorzystać do innych celów. Mało osób wie jak fusy po kawie potrafią być przydatne. Poniżej przedstawiamy 6 sposobów na ich wykorzystanie w gospodarstwie domowym.

coffee-cup-1797280__340

1.Nawóz do roślin

Kawa to świetny nawóz dla roślin doniczkowych i ogrodowych. Wystarczy wsypać go na spód doniczki podczas przesadzania kwiatów, lub po prostu rozsypać pod roślinami w ogrodzie.

2. Odstraszanie owadów

Fusy po kawie to także skuteczny odstraszacz owadów takich jak mrówki. Jeżeli mrówki pojawiły się w naszym domu, należy rozsypać fusy w miejscach w których pojawiają się insekty, a problem szybko zniknie.

3. Fusy po kawie jako barwnik

Fusami z kawy można zabarwić różne rzeczy np. tkaniny lub papier. Uzyskamy piękny kawowo-brązowy odcień. Fusy po kawie należy zawinąć w gazetę, a następnie zamoczyć we wrzątku na 5-10 minut. W tak powstałym wywarze należy umieścić rzecz lub przedmiot i odczekać aż się zafarbuje, zazwyczaj potrzeba na to od 15 do 30 minut.

coffee-918926__340

4. Odświeżanie butów

Bardzo często nasze buty nie za ładnie pachną w środku, a zwłaszcza te sportowe takie jak: trampki, adidasy, tenisówki i te które przez dłuższy czas mają kontakt ze spoconą stopą. Przed umieszczeniem tym razem ziaren kawy w butach, należy je dobrze wysuszyć, a dopiero później wsypać ziarna kawy. Podobnie można usunąć brzydki zapach z butów narciarskich. Warto to zrobić zwłaszcza po zakończeniu sezonu, zanim buty trafią do szafy na całą wiosnę, lato i jesień.

5. Czyszczenie mebli

Plamy na drewnianych meblach np. z wina można usunąć za pomocą kawy. Należy zanurzyć szmatkę w letnich fusach kawowych i delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsce, następnie należy wytrzeć wyczyszczoną powierzchnię suchą szmatką.

6. Mycie naczyń

Podczas mycia naczyń nie można wyrzucać fusów po kawie, lecz warto je wykorzystać do wyczyszczenia zabrudzonych naczyń. Wystarczy zawinąć je w gazę i używać zamiast szorstkiego zmywaka. Taka kawowa myjka z pewnością nie porysuje dna garnków lub patelni.

coffee-1059576__340

By Marek

Dodaj komentarz