Po miejskiej dżungli bardzo trudno jest się poruszać, zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Sprawne dotarcie z jednego końca miasta na drugi nieomal graniczy z cudem. Dzieje się tak, bowiem z miesiąca na miesiąc na naszych drogach pojawia się coraz więcej aut, a to niestety nie sprzyja środowisku naturalnemu i płynnemu ruchowi komunikacyjnemu w mieście. Jednak istnieją inne szybkie i bardziej ekologiczne środki transportu. Każdy kto ceni swój czas musi wiedzieć czym sprawnie poruszać się po mieście.

Ekologiczne środki transportu

czym sprawnie poruszać się po mieście

Ekologiczne środki transportu, może nie są tak komfortowe (zwłaszcza przy niesprzyjającej aurze) jak samochód, lecz  warto je wybrać w trosce o środowisko, swój czas, a także własne zdrowie i dobre samopoczucie. Rezygnując z poruszania się po mieście samochodem, oszczędzany również pieniądze, co jest bardzo istotne przy dzisiejszych cenach paliwa. Autobusy, czy tramwaje sprawdzą się idealnie na dalszych trasach i przy brzydkiej pogodzie, a w ciepłe, słoneczne dni warto wybrać: rower, hulajnogę, hulajnogę elektryczną, deskorolkę, rolki, czy też energiczny spacer. Alternatywne środki transportu stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Korzystając z nich stajemy się nie tylko przyjaźni dla środowiska naturalnego ale również modni. Taki rodzaj mody potrzebuje nadal bardzo dobrej reklamy. Warto zwiększać swoją świadomość dotyczącą ekologicznych środków transportu, a tą wiedzę należy też przekazywać dzieciom. W końcu biorą one z nas przykład. Rezygnując z codziennych podróży samochodem i stawiając na ruch, nasz organizm podziękuję nam świetną formą i dobrym nastrojem.

Rower

Rower to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych alternatywnych środków transportu. Dzięki niemu unikniemy stania w korkach i szybko dostaniemy się do pracy, na zakupy, czy też na spotkanie z przyjaciółmi. Przejażdżka rowerem jest przyjemnością samą w sobie. W polskich miastach z roku na rok przybywa dróg i tras rowerowych. Rowery możemy bez problemu przypiąć praktycznie w każdym miejscu publicznym np. przy szkołach, biurowcach, urzędach, restauracjach, galeriach handlowych itp. Podróżując rowerem możemy dotrzeć bez problemu do miejsc gdzie ruch samochodów jest wzbroniony lub niedostępny. Jazda rowerem jest przyjemnością samą w sobie dlatego warto jak najczęściej z niej korzystać. Jeśli nie mamy swojego roweru lub obawiamy się jego kradzieży, to można skorzystać z rowerów miejskich. Opłaty za rowery są praktycznie nie odczuwalne, a pierwsze minuty są zazwyczaj darmowe (15-20). Niee musimy się też martwi gdzie zmieścić lub przypiąć rower. Sieć stacji rowerów miejskich w dużych miastach jest naprawdę bardzo duża i stale rośnie, tak jak ich popularność w całej Europie.

Rolki, deskorolki i hulajnogi

alternatywne środki transportu

Rolki, deskorolka lub hulajnoga to kolejne jakże bardzo ekologiczne środki transportu, które dodatkowo pozytywnie wpłyną na nasze dobre samopoczucie. Co prawda wyżej wymienione sprzęty są wolniejsze niż rower, jednak nie warto z nich rezygnować zwłaszcza jeśli do pracy, szkoły, czy na uczelnie mamy w miarę blisko. Małe rozmiary pozwalają na przechowywanie ich chociażby pod biurkiem w pracy. Możemy też bez problemu zabrać je do autobusu, czy tramwaju lub pociągu, lub wrzucić do bagażnika w samochodzie. Taki transport kombinowany jest również niezmiernie popularny.

Rowery i hulajnogi elektryczne

Rowery i hulajnogi elektryczne, to kolejne alternatywne i bardzo, ale to bardzo modne, ekologiczne środki transportu, zwłaszcza dla osób, które nie lubią wysiłku fizycznego lub chcą być trendy. Któż z nas tego lata chociaż raz nie natknął się na osoby przemieszczające się na elektrycznych hulajnogach, czy też deskorolkach. Elektryczne hulajnogi, to jeden z najgorętszych trendów tego lata. Rower elektryczny, to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych, po urazach, czy kontuzjach. Sprzęty elektroniczne wyposażone są w specjalne silniczki zasilane akumulatorem wspierające napęd nożny. W wielu miastach mamy miejsca gdzie możemy naładować akumulatory do swoich elektrycznych pojazdów, już nie tylko samochody hybrydowe cieszą się tym przywilejem.

Transport intermodalny

transport kombinowany

Transport inetrmodalny, zwany także transportem kombinowanym, polega na łączeniu dwóch lub więcej środków transportu w jednej podróży. Dzięki niemu możemy wykorzystać zalety poszczególnych środków przemieszczania się np. szybkość kolei na długich dystansach i unikanie ich wad np. dalekiego dystansu ze stacji w miejsce docelowe (przejazd rowerem). Możliwości na transport kombinowany jest bardzo wiele, a zanim wyruszymy w podróż warto przemyśleć dostępne sposoby, by sprawnie, szybko i przyjemnie dostać się do celu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z samochodu, to warto poszukać współpasażerów lub np. dojeżdżać z sąsiadem. W ten sposób również oszczędzimy pieniądze i zadbamy o środowisko naturalne. Takie wspólne podróże sprawiają, że przybywa wolnej przestrzeni w mieście, a korki stają się mniejsze, a do tego możemy zacieśniać relacje społeczne.

 

By Marta

Dodaj komentarz