Jeszcze nie tak dawno drukarki 3D budziły ogromny podziw i nikt nie przypuszczał, że będą one tak szybko powszechnie dostępne. Obecnie każdy z nas może kupić takie urządzenie i zacząć swoją przygodę z drukiem 3D. Drukarki 3D dają nam wręcz nieograniczone możliwości, a wszystko to dzięki rozwojowi technologii. Wykorzystywane są zarówno przez duże, jak i małe zakłady produkcyjne. Ich możliwości znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie naukowej w tym medycynie.

Jak działają drukarki 3D?

Pierwszym etapem działania urządzenia jest stworzenie wirtualnego projektu w komputerze. Musi być on dokładnie zaprojektowany, wymierzony, odmierzony etc. Pliki powinny zostać zapisane w formacie STL. Kiedy mamy już wszystko idealnie zaprojektowane i zapisane możemy przystąpić do drukowania. Drukarka odczytuje zapisany projekt i ustala kolejność zapisanych elementów, z których będzie się składał wydrukowany element. Materiał z którego powstanie wydrukowany projekt, ma postać arkuszy, płynu, lub proszku. Zostają tak połączone, aby dały ostateczny kształt drukowanego elementu. Drukarki 3D są w stanie przygotować praktycznie nieskończoną ilość kształtów geometrycznych. W zależność od drukowanego projektu, jego wielkości i ilości elementów wydruk może potrwać od kilku godzin do kilku dni. Cały czas trwają pracę, usprawnić i przyspieszyć pracę drukarek. Urządzenia tego typu są niezwykle dokładne i precyzyjne, a także oszczędne w wykorzystaniu wszystkich materiałów.

Zastosowanie drukarek 3D

Drukarki 3D pojawiają się w laboratoriach uczelni technicznych. Dzięki nim studenci nie tylko poznają ich działanie, ale przede wszystkim wykorzystują ich możliwości i szukają dla nich nowych zastosowań. Bez wątpienia drukarka 3D, to urządzenie niezwykle przydatne dla architektów i projektantów, nie tylko tych technicznych i budowlanych. Drukarki 3D wchodzą coraz częściej w posiadanie hobbystów, którzy mogą rozwijać swoje zainteresowania, a także artystów , czy projektantów biżuterii. Dzięki im możemy rozwinąć swój własny biznes polegający na proponowaniu usług druku 3D. Obsługa takich urządzenie w brew pozorom nie jest trudna. Zakup drukarki 3D to spory wydatek, jednak jeśli mamy pomysł na jej wykorzystanie bardzo szybko będziemy liczyć zyski.

By Marek

Dodaj komentarz