Wielokrotnie w przeróżnych artykułach znajdujących się na tym blogu wspominaliśmy jak wielkie znaczenie ma Internet w XXI wieku. Już nie tylko nastolatki nie wyobrażają sobie życia bez Internetu, bo i nasi rodzice, ba a nawet dziadkowie nauczyli się korzystać komputerów, smatphnów oraz tabletów. Uproszcza nam codzienne życie, ułatwia kontakty i pracę. Świat się skurczył, a coraz więcej branż zawodowych przenosi się do wirtualnego świata. Dzięki rozwojowi technologii elektronicznych i informatycznych powstają również kolejne miejsca pracy. Od 2000 roku powstało wiele nowych zawodów, o których nikt wcześniej nie słyszał,a nawet nie podejrzewał, że powstaną i dadzą szansę np. humanistom, a nie tylko ścisłym umysłom.

Internet a humaniści

 

W wirtualnym świecie może zaistnieć praktycznie każdy, kto zdaje sobie sprawę z wielkiej mocy Internetu. I nie trzeba być informatykiem lub programistą. Każdy kto chce, aby jego biznes prężnie prosperował w realnym świecie zdaje sobie sprawę z konieczności istnienia w świecie internetowym. Z tego też powodu branża IT tak szybko się rozwijał. Osoby, firmy, instytucje itd. po prostu musza istnieć w sieci. Dzięki temu pojawiły się działy oraz firmy IT, które muszą sprostać tym zadaniom i wyzwaniom, które poszukują specjalistów w tej dziedzinie. Jednak Internet jest szansą nie tylko dla informatyków i programistów, grafików, ale również absolwentów kierunków humanistycznych. Humaniści w internetowej branży są bardzo pożądani: dziennikarze, socjologowie, psycholodzy, pedagodzy, absolwenci filologii polskiej, angielskiej, niemieckie etc. W wirtualnym świecie potrzebni są specjaliści różnych dziedzin, więc humanistyczna wiedza jest tam także niezbędna.

Nic co ludzkie nie jest humaniście obce

Humaniści w internetowej branży sprawdzają się doskonale zwłaszcza w blogowaniu. W epoce renesansu, dla humanistów nic co ludzkie nie było obce, nie inaczej jest i w epoce Internetu. Zarówno humaniści jak i umysły ścisłe potrafią doskonale przystosować się do stale zmieniającego się świata. Dostęp do wiedzy pozwala wypowiedzieć się na wiele tematów i podejść do tego w interesujący, ciekawy sposób. Obsługa komputera i programów nie jest wyzwaniem zwłaszcza dla młodych ludzi. Tworzenie lub współtworzenie blogów, pisanie artykułów, robienie reportaży, obsługa mediów społecznościowych, analizy, ankiety, a nawet logistyka i wiele, wiele, wiele innych zadań mogą się podjąć osoby z stricte humanistycznym wykształceniem. Pracować mogą nawet w zaciszu swojego domu. Możliwość pracy zdalnej to następny plus, a kolejny to zarobki. Obecnie dzięki Internetowi można się wzbogacić oraz zdobyć ogromną popularność. Jednak aby tak się stało trzeba w to włożyć dużo pracy i zaangażowania. Każdy kto ma swoje własne zdanie i poglądy oraz odpowiedni zasób wiedzy i pomysłów może w szybki sposób odnieść sukces. W świecie wirtualnym liczy się również pasja i zaangażowanie. Można pracować zarówno dla małego jak i dużego grona odbiorców.

By Marek

Dodaj komentarz