Motywacja to najprościej rzecz ujmując takie działanie żeby się chciało chcieć. Niestety nie zawsze się nam chce- zwłaszcza pracować. Bardzo często opuszcza nas motywacja do pracy, a najczęściej ma to miejsce w zimowe, poniedziałkowe poranki, kiedy chcemy pozostać jak najdłużej w ciepłym łóżku. Niestety obowiązki biorą górę nad pragnieniami i zmuszamy się do wyjścia z łóżka, a następnie do pracy.

Pieniądze a motywacja do pracy

dollar-1968710__340

Nie da się ukryć, że dla większości z nas główną motywacją do pracy są pieniądze. Pracujemy po to, żeby zarabiać. W końcu bez posiadania pieniędzy nie możemy godnie żyć. Pieniądze stanowią motywację do pracy, gdyż satysfakcjonujące wynagrodzenie pozwala w pełni skupić się na wykonywaniu służbowych obowiązków, zamiast na szukaniu dodatkowych źródeł dochodu. Zbyt niskie zarobki nie pozwolą na utrzymanie najlepszych pracowników w firmie. Rozsądne płaca pozwalają na wyjazdy pracowników w czasie weekendów i urlopów. Po powrocie z wakacji większość z nas jest pełna energii i chęci do działania. Zapewnione finanse zapobiegają zmartwieniom i narzekaniu pracowników na zarobki, co zazwyczaj obniża efektywność ich pracy. Otrzymując godne wynagrodzenie za swoją pracę można ćwiczyć motywację wewnętrzną niezależną od gratyfikacji finansowych

Motywacja do pracy a stosunki i relacje służbowe

businessmen-42691__340

Sprawiedliwe wynagrodzenie i traktowanie oraz system motywacyjny sprawiają, że pracownicy szanują swojego szefa i bardzo często pracują dodatkowo jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nie da się ukryć, że atmosfera jaka panuje w miejscu naszej pracy ma ogromny wpływ na jakość wykonywanych obowiązków. Relacje między ludzkie są ważne, dlatego zarówno pracownicy jak i pracodawca muszą się starać aby były one poprawne. Wszelkie złości, frustracje i plotki oraz niesprawiedliwe traktowanie psują atmosferę pracy. W złości i stresie nie można efektywnie pracować. Napięta sytuacja zniechęca do działania. Dlatego warto dokładać starań o miły i przyjazny klimat. Do pracy motywują także różnego rodzaju wyjazdy i imprezy firmowe, które pozwalają na zacieśnienie relacji. Warto zdawać sobie także sprawę z tego, że każdy nasz wysiłek jest komuś potrzebny, a nasze stanowisko jest ważne. Jednak największą motywacją do pracy jest wykonywanie wymarzonego zawodu. Kiedy nasza pasja staję się naszą pracą, lub praca pasją to nie musimy czynić większych wysiłków motywacyjnych.

By Marek

Dodaj komentarz