Jesień w ogrodzie to okres wzmożonej pracy, zwłaszcza jeśli mamy w nim dużo kwiatów, krzewów oraz drzew. W kalendarzu zrywamy już październikowe kartki, dlatego nie możemy już dłużej czekać i warto rozpocząć prace w ogrodzie, które przygotują go na przyjście zimy. Jesień w ogrodzie kojarzy nam się głównie z grabieniem liści, jednak pracy do wykonania jest o wiele, wiele więcej.

Najlepszy czas na sadzenie

Wydawać by się mogło, że sadzenie czegokolwiek jesienią jest bez sensu, jednak to właśnie w październiku najlepiej jest posadzić większość krzewów i drzew liściastych, zarówno tych owocowych jak i ozdobnych. Do ziemi zakopujemy rośliny, które nie posiadają liści, po ich posadzeniu musimy pamiętać o dokładnym podlaniu. To właśnie październik jest najlepszym miesiącem na posadzenie róż w ogrodzie, które od wiosny będą mogły już spokojnie zakorzenić i wegetować, a latem cieszyć nasze oczy pięknym widokiem. W październiku sadzimy także rośliny cebulowe, takie jak np. tulipany, czy lilie.

Jesień w ogrodzie, a nawożenie

W tym wyjątkowo jesiennym miesiącu, którym jest październik nie możemy zapomnieć o nawożeniu rabat. Do nawożenia ogrodu możemy użyć zarówno kompostu jak i nawozów fosforowych i potasowych. Jesienią nie stosujemy nawozów azotowych, które powodują przedłużenie wegetacji krzewów i drzew, a to może spowodować ich przemrożenie w czasie zimy.

Jesienne sprzątanie

Bez wątpienia jesień to czas ogrodowych porządków. Oprócz wyżej wspomnianego grabienia liści, musimy także pamiętać o uprzątnięciu roślin ciepłolubnych, które zazwyczaj rosną w donicach i skrzynkach na naszych balkonach. Warto również zabezpieczyć rośliny, które w czasie zimy i silnych mrozów mogą ulec przemrożeniu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oczek wodnych to również nie możemy zapomnieć o ich zabezpieczeniu i wcześniejszemu oczyszczeniu z mułu. Nad powierzchnią stawu, czy oczka warto rozciągnąć siatkę, która będzie zapobiegać opadaniu liści. Jesień w ogrodzie nie zwalnia nas z obowiązku koszenia trawy. Nasz trawnik z pewnością będzie wymagał jeszcze dwukrotnego strzyżenia, a jeśli nie padają deszcze również podlewania.

 

By Marek

Dodaj komentarz