Halloween to święto, które przybyło do nas za Wielkiej Wody, czyli z USA ale wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Halloween jest obchodzone 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych. Od tej daty pochodzi też nazwa „All Hallows Eve”. Zwyczaj ten pochodzi z pradawnej kultury celtyckiej. Starożytni Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu października duchy zmarłych odwiedzają Ziemię. Tego dnia miał odbywać się także sabat czarownic, które zlatywały się na miotłach wraz ze swoimi kotami.

Jak obchodzono Halloween w przeszłości?

W Wigilię Wszystkich Świętych starożytni Celtowie rozpalali ogniska na wzgórzach aby odstraszyć złe moce, a duchom przodków wskazać drogę do domów.  Złe moce i strach odstraszano także poprzez zakładanie masek oraz hałas. Niektórzy zakładali nawet skóry zwierząt aby ochronić się przed złym losem. Kultywowane także powszechnie w Średniowieczu praktyki obchodzenia Halloween, nazywano Nocą Czarów. Ponad 2000 lat temu dzień 31 października świętowano potrójnie, gdyż tego dnia żegnano lato, witano zimę oraz modlono się za zmarłych. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku tradycja obchodzenia Wigilii Wszystkich Świętych wraz z Irlandzkimi emigrantami zawitała do USA, gdzie zmieniło swoją nazwę na Halloween.

Halloween obecnie

W dzisiejszych czasach tradycja obchodzenia Halloween jest znana na całym świecie. Z roku na rok przybywa osób, które obchodzą to święto. W przeróżne straszne stroje przebierają się nie tylko dzieci ale również dorośli. W Halloween dzieci w przebraniach chodzą po domach i zbierają słodycze, a jeśli ich nie dostaną płatają różnego rodzaju psikusy. Wszystko co straszne jest tego dnia dopuszczone, lecz ma to formę zabawy. Straszne historie, opowiadane późną nocą są jak najbardziej pożądane. Symbolem Halloween jest bez wątpienia wydrążona dynia, w której umieszcza się świeczkę lub inne źródło światła.

By Marek

Dodaj komentarz