Zima lubi zaskakiwać kierowców, drogowców i resztę społeczeństwa również. Zazwyczaj staramy przygotować się na jej przyjście ale nie zawsze nam to dobrze wychodzi. Na przyjście zimy powinni być przede wszystkim przygotowani kierowcy. Wymiana opon letnich na opony zimowe stanowi o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego bez wyjątku. Dlatego warto w porę zmienić opony na tak zwane zimówki, które zapewniają lepszą przyczepność.

Opony zimowe – kiedy je zmienić?

Producenci i hurtownicy opon, wulkanizatorzy, mechanicy etc. zalecają zmianę opon letnich na zimowe kiedy dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jednaki większość kierowców, czeka do momentu opadów śniegu i to tych intensywnych opadów. Takie myślenie jest niestety bardzo błędne. Opony zimowe sprawdzają się nie tylko w śnieżnych warunkach ale zapewniają lepszą przyczepność na wychłodzonym już asfalcie. Dla wielu kierowców zbyt późna wymiana opon na zimowe okazała się bardzo ryzykowana, a nawet śmiertelna. Ci którzy dbają o bezpieczeństwo na drogach, a także o swoje auto wymieniają opony zazwyczaj z końcem października i początkiem listopada.

Działanie opon zimowych

Opony zimowe produkuje się z miękkiej gumy, która jest odporna na twardnienie, różnią się one wyglądem i działaniem od tych letnich. Zimówki mają wgryzać się w śnieg tak jak. raki, czy też kopyta zwierząt, a wszystko to dzięki porowatej strukturze. Lamele na bieżniku muszą być maksymalnie elastyczne, aby mogły spełniać swoją funkcję, prze z to są one bardziej głośniejsze, a także mniej energooszczędne. Posiadacze samochodów nie powinni jednak zakładać ogumienia wielosezonowego, które nie sprawdza się szczególnie w warunkach zimowych.

 

By Marek

Dodaj komentarz