Szkoło hartowane, każdy z nas o nim słyszał, każdy z nas go używał, każdy z nas ma je w swoim domu, mieszkaniu, pracy ale czy zastanawialiśmy się czym się różni od zwykłego szkła? Jakie są właściwości i zastosowanie szkła hartowanego? Z pozoru szkło hartowane nie różni się niczym od zwykłego szkła lecz ma całkiem inne właściwości, a dzięki temu też inne zastosowanie.

Szkło hartowane – jak powstaje

Proces hartowania szkła podobny jest do procesu hartowania stali. Podczas hartowania szkła podgrzewa się je do temperatury około 630-640 Stopni Celsjusza, a następnie schładza w strumieniu sprężonego powietrza. W pierwszej chwili dochodzi do skurczu, czyli tak zwanego „zmrożenia” wierzchnich warstw, co powoduje powstanie naprężeń rozciągających, a wewnątrz ściągających. Następnie zastygają środkowe warstwy, jednak proces ten jest zakłócony przez te wierzchnie, dzięki temu szkło hartowne jest niezwykle odporne. W kolejnych etapach hartowania szkła, zostaje one ostudzone do temperatury otoczenia. Szkło hartowane jest trzykrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła.

Zastosowanie szkła hartowanego

Dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości szkło hartowane znalazło szereg zastosowań. Wykorzystywane jest w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji szyb samochodowych. Ze tego rodzaju szkła produkuje się także półki, blaty oraz inne elementy mebli. Ten niezwykły rodzaj szkła wykorzystywany jest także do produkcji kabin prysznicowych oraz sprzętu AGD. W przemyśle budowlanym znalazło również  zastosowanie, wytwarza się z niego element np. fasad lub balustrad. Szkło hartowane może być malowane, bawione, czy zdobione jednak wszelkie procesy, łącznie z nadaniem odpowiedniego kształtu muszą nastąpić przed obróbką cieplną.

By Marek

Dodaj komentarz