Nie od dzisiaj wiadomo, że diamanty to najlepsi przyjaciele kobiet, są wieczne, piękne, błyszczące i każda kobieta powinna mieć chociaż jeden mały brylant. Diamenty będą trwać wiecznie, tak samo jak ich moc. Są one uważne za najcenniejsze kamienie szlachetne gdyż właściwości diamentów doceniają nie tylko kobiety na całym świecie ale również przemysł.

Zastosowanie diamentów

Właściwości diamentów są doceniane jako elementy w aparaturze medycznej oraz naukowej. Wytwarza się z nich twardościomierze oraz igły fonograficzne Diamenty stosowane są do produkcji materiałów ściernych, narzędzi tnących i skrawających. Właściwości diamentów syntetycznych wykorzystywane są do past termoprzewodzących. Diamenty wykorzystywane są również jako detektory cząstek elementarnych, a także do wyrobu wkładek kalibracyjnych. Oczywiście oszlifowane diamenty, czyli brylanty są powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie. Jednak cechy kamieni jubilerskich ma tylko 10-20% wydobywanych diamentów.

Właściwości diamentów

Diamenty posiadają bardzo dobrą przewodność cieplną, do tego jest trudno topliwy i odporny na działanie kwasów oraz zasad. Niektóre z tych kamieni szlachetnych mogą zawierać wyrostki innych minerałów. Ponadto diamenty są dobrymi izolatorami, poza diamentem niebieskim, który jest półprzewodnikiem. Uważane są za najtwardszy z kamieni szlachetnych jaki występuje na całej kuli ziemskiej, z tego też powodu mówi się o nich że są wieczne. Wiek najstarszych diamentów odnalezionych na terenie Australii szacuje się na 3 do 4,25 mld lat. Oczywiście najbardziej doceniane są właściwości jubilerskie tych kamieni, które sprawiają że są one tak bardzo pożądane.

By Marek

Dodaj komentarz