Carbon to włókno węglowe, które znalazło szerokie zastosowanie w naszym codziennym życiu. Miłośnicy techniki wiedzą, że jest to materiał niezwykły pod każdym względem, przede wszystkim carbon jest niezwykle wytrzymały i lekki. Po raz pierwszy włókno zostało wykorzystane przez NASA oraz lotnictwo wojskowe, a następnie przez konstruktorów bolidów F1. 

Jak zbudowany jest carbon?

Włókno węglowe jakim jest carbon najczęściej występuje pod postacią tkanin uplecionych z pojedynczych włókien. Natomiast każde włókno w tkaninie składa się od 3 tysięcy do 12 tysięcy nitek, a pojedyncza nitka włókna ma 1/10 grubości włosa. Nitki z kolei są zbudowane z setek tysięcy atomów węgla.Tkaniny z włókna węglowego występują w różnych splotach, które mają wpływ na proces produkcji, wygląd oraz na wytrzymałość. Wyróżnia się tkaniny jednokierunkowe, zapewniające wysoką wytrzymałość wzdłuż włókien, lecz niewielką w poprzek włókien. Splot 2/2 czyli tzw. „twill” oraz splot 1/1  tzw. „plain”oraz per-peg wykorzystywany do produkcji bolidów.

Co trzeba wiedzieć o carbonie?

Carbon to materiał, który jest nawet pięciokrotnie wytrzymalszy o stali, przy tej samej wadze elementu. Ponadto włókno węglowe świetnie przewodzi prąd. Czysty carbon ma czarny lekko mieniący się wygląd, którego nie da się podrobić, inne kolory np. zielony są jedynie jego imitacją. Włókno węglowe ma niską rozszerzalność cieplną, co w praktyce oznacza, że będzie rozszerzać i kurczyć się w mniejszym stopniu w wysokich i niskich temperaturach od innych metali np. aluminium. Charakteryzuje się również bardzo dużą wytrzymałością na zmęczenie materiału. Włókno węglowe posiada też słabe strony, gdyż posiada przeciętność na uderzenia. Wykorzystuje się go w lotnictwie i przemyśle motoryzacyjnym, a także do produkcji rowerów, nart, rakiet tenisowych i innego sprzętu.

 

By Marek

Dodaj komentarz