Kocioł jednofunkcyjny, to inaczej kocioł kondensacyjny, te dwa określenia stosowane są zamiennie. Kotły kondensacyjne, to przeważnie kotły gazowe, w których jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane jest zjawisko kondensacji i mają jedną funkcję (jak wskazuje drugie określenie), a mianowicie służą do zasilania centralnego ogrzewania.
Kocioł jednofunkcyjny – jak działa?
Kotły jednofunkcyjne działają na zasadzie zjawiska kondensacji, które polega na skropleniu się pary wodnej w niskiej temperaturze. W kotłach kondensacyjnych dochodzi do kondensacji zawartej w spalinach pary wodnej. Dzięki temu odzyskiwana jest dodatkowa energia, która przekazywana jest do instalacji centralnego ogrzewania. W kotłach konwencjonalnych energia ze spalania jest tracona i uchodzi przez komin wraz ze spalinami. Kotły kondensacyjne mają również o wiele większą sprawność niż kotły konwencjonalne, co pozwala na oszczędność energii nawet o 25%. Pomimo tak dużej sprawności w kotłach jednofunkcyjnych nie da się całkowicie wyeliminować strat ciepła. Straty cieplne jakie występują przy kotłach jednofunkcyjnych to: strata wylotowa, czyli kominowa oraz strata ciepła spowodowana wymianą ciepła do powietrza, które otacza kocioł.
Kocioł jednofunkcyjny dla kogo?
Kocioł jednofunkcyjny jest przeznaczony tylko do ogrzewania centralnego lecz może również posiadać zasobnik do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tego rodzaju zasobnik jest potrzebny w szczególności w gospodarstwach domowych, które zużywają duże ilości ciepłej wody. W przypadku, gdy zależy nam tylko na ogrzewaniu domu, czy mieszkania sam kocioł jednofunkcyjny jest w zupełności wystarczający. Z szeroką ofertą kotłów kondensacyjnych i ich możliwościami zapoznamy się na stronie: https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Źródło obrazka wyróżniającego: www.junkers.pl