Nikiel to pierwiastek z którym mamy do czynienia na co dzień. Zastosowanie niklu jest bardzo szerokie i powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że ten metal (uznawany za szkodliwy metal ciężki) jest obecny praktycznie na każdym naszym kroku. 

Właściwości chemiczne i fizyczne niklu

Nikiel (Ni) i to srebrzystobiały metal o złotawym i wysokim połysku, zaliczany do grupy metali przejściowych. Charakteryzuje się ciągliwością i twardością, jest jednym z najczęściej występujących na Ziemi pierwiastków. Podobnie jak żelazo oraz kobalt i gadolin wykazuje właściwości ferromagnetyczne, powyżej temperatury 355°  Pomimo podatności na utlenianie, koroduje bardzo powoli. Czysty nikiel wykazuje stosunkowo dużą aktywność chemiczną, która jest szczególnie widoczna gdy jest on pod postacią proszku, co zwiększa powierzchnię na której zachodzi reakcja. W temperaturze chemicznej nikiel jest mało aktywny chemicznie.

Zastosowanie niklu

zastosowanie niklu

Zastosowanie niklu w głównej mierze polega na pokrywaniu nim mniej szlachetnych stopów żelaza i stali, bowiem nikiel zwiększa wytrzymałość i odporność na korozję. Nikiel powszechnie wykorzystywany jest w przemyśle motoryzacyjnym. Nikiel ma również zastosowanie w przemyśle hydraulicznym i ceramice łazienkowej. Nikiel w około 60% jest wykorzystywany do produkcji stali nierdzewnej. Służy również do odsalania wody morskiej i do chemicznego utwardzania tłuszczów. Czysty nikiel lub w stopach miedzianych jest wykorzystywany do produkcji monet, płyt galwanicznych, narzędzi chirurgicznych, oprawek okularów, biżuterii, sztućców, zamków błyskawicznych, nożyczek, igieł czy długopisów i kluczy. Zastosowanie niklu docenił również przemysł medycznych gdyż znajduje się on: w protezach stomatologicznych i ortopedycznych, a także w rozrusznikach serca.

 

By Marek

Dodaj komentarz