O kwasie solny z pewnością każdy z nas słyszał. Z lekcji chemii i biologii również zapamiętaliśmy część jego właściwości,. Może nie zdajemy sobie sprawy, ale jest on na co dzień wykorzystywany przez różne gałęzie przemysłu. Zatem przypomnijmy sobie najważniejsze informacje o kwasie solnym. Kwas solny, zwany też kwasem chlorowodorowym – HCl, jest związkiem nieorganicznym zaliczanym do kwasów beztlenowych. Kwas solny jest roztworem wodnym gazowego chlorowodoru. Cechą charakterystyczną kwasu chlorowodorowego jest są jego silne właściwości żrące.

Właściwości kwasu solnego

Kwas solny w czystej postaci jest bezbarwny i jest jednym z najmocniejszych kwasów nieorganicznych. Jest mniej żrący od kwasów tlenowych, gdyż posiada właściwości lotne.Rozpuszczalność kwasu chlorowodorowego spada wraz ze wzrostem temperatury, a maksymalne stężenie można uzyskać w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Ten rodzaj kwasu jest też tak zwanym kwasem „dymiącym” gdyż ze stężonego kwasu ulatnia się chlorowodór, który reaguje z wilgocią znajdującą się w powietrzu. W ten sposób powstaje charakterystyczna mgła.

Zastosowanie kwasu solnego

Jak już wyżej zostało wspomniane kwas solny wykorzystywany jest różnych gałęziach przemysłu. Zarówno przemysł spożywczy, farmaceutyczny jak i włókienniczy docenia jego właściwości. Przemysł włókienniczy wykorzystuje go między innymi do wybielania włókien, a przemysł metalurgiczny do usuwania rdzy i oczyszczania metali. Stosuje się go także w geologii aby móc analizować minerały. Kwas solny jest także stosowany do wyrobu różnego rodzaju tworzyw sztucznych np, butelek plastikowych. Kwas chlorowodorowy wykorzystywany jest także do produkcji narkotyków

 

By Marek

Dodaj komentarz