park w łodzihttp://www.zielonalodz.info/

O tym, że nasze miasta przypominać będą niekończące się parki na razie możemy tylko pomarzyć. Jednak przyglądając się kierunkowi rozwoju wielkich aglomeracji w naszym kraju można stwierdzić, że zdecydowanie przybywa w nich atrakcyjnych terenów zielonych. Nie da się również nie zauważyć wysiłków architektów do zwiększania udziału zieleni miejskiej w przestrzeni publicznej oraz troski prywatnych inwestorów o aranżację przestrzeni wokół ich budowli służącej wypoczynkowi wśród drzew i krzewów. Zobaczmy jak wygląda proces „zielenienia miasta” na przykładzie Łodzi.

Zieleń miejska i śródmiejska w Łodzi

zielona łodź
http://www.zielonalodz.info/

Kojarzona z typowo industrialną atmosferą Łódź wyraźnie zmienia swoje oblicze. O tym, że jest to bardziej zielone oblicze świadczą liczne tereny aranżowane pod parki, rabaty, pasy zieleni i trawniki. Od 2012 działa tutaj Zarząd Zieleni Miejskiej, która ma pod swoja administracją:

  • 6 parków miejskich – żeby wymienić tylko dwa z nich: Park im. Matejki, który jest miniaturą ogrodu barokowego i stworzony został na wzór ogrodu francuskiego oraz Park im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest największym parkiem w Łodzi, a jednocześnie jednym z największych parków miejskich w Europie o pow 168,73 ha,

  • leśnictwo miejskie – czyli lasy komunalne na podległym zarządowi terenie,

  • ogród botaniczny – podziwiać tu można między innymi arboretum, florę polską, liczne rośliny lecznicze, ogród japoński, alpinarium i rośliny szklarniowe,

  • palmiarnia – zawiera różnorodne ale i wiekowe rośliny, najstarsze z nich pojawiły się Łodzi już w drugiej połowie XIX w.

  • zieleń towarzysząca – są to głównie drzewa i krzewy przy drogach publicznych, a także roślinność na terenach niezabudowanych i drogach wewnętrznych.

Nie ma zatem wątpliwości, że miasto to zielenieje z każdą chwilą, a przekonać się o tym można odwiedzając portal Zielona Łódź. Nie brak tu imprez i wydarzeń w plenerze, po to by mieszkańcy docenili otaczające ich tereny zielone.

Tereny zielone w łódzkiej przestrzeni publicznej i prywatnej

city park

http://www.polnord.pl/oferta/lodz/

Oazy zieleni można znaleźć nie tylko na obrzeżach wielkiego miasta, ale również w jego centrum. Nowe mieszkania w Łodzi cieszą się szczególną popularnością jeśli maja dostęp do terenów zielonych, a najlepiej gdy same dysponują podległą im przestrzenią do zabawy dla dzieci i wypoczynku dla dorosłych na świeżym powietrzu. Tak właśnie jest w przypadku nowych mieszkań w Łodzi oferowanych w ramach inwestycji City Park. Mimo, że ten kompleks mieszkaniowy zlokalizowany jest w śródmieściu, znaleźć tu można prawdziwą oazę zieleni. Jest nią zielone patio z placem zabaw dla dzieci. Dodatkowo spokój i wypoczynek mieszkańcom zapewnia ogrodzenie całego terenu oraz całodobowa ochrona. Sprawdźcie sami tutaj: http://www.polnord.pl/oferta/lodz/

źródło obrazka wyróżniającego: www.zielonalodz.info

By Marta

Dodaj komentarz