depresjaRozmowy o problemach psychologicznych należą do tych najtrudniejszych. Nie wszyscy umieją się do nich przygotować, rzadko kto wie, od czego zacząć i jakich słów użyć, żeby wyrazić swoje myśli, a przy tym nikogo nie urazić. Dodatkowo problemy z psychiką często obarczone są negatywnymi stereotypami, jakie świadomie lub nie im przypisujemy. Z tego powodu wszelkie inicjatywy mające na celu zmianę naszej postawy wobec osób chorych psychicznie lub mających tego typu problemy są bardzo pomocne. Dzięki nim oswajamy się z tym trudnym tematem, a także uczymy się jak o nim rozmawiać i jak z nim postępować. Przyjrzyjmy się kampanii „Mieć problem to nie wstyd” prowadzonej przez Poradnię Psychologiczną Strefa Myśli w Warszawie.

Jedna czwarta Polaków ma problemy

Statystyki są dla nas alarmujące. Okazuje się, że aż jedna czwarta obywateli naszego kraju może mieć problemy psychiczne. Najczęściej mijając przechodniów na ulicy tego nie zauważamy, ale gdyby poznać ich bliżej moglibyśmy się dowiedzieć, że wiele osób wokół nas cierpi na depresję, ma lęki, fobie albo nerwice. Innymi równie częstymi problemami z psychiką jest nieumiejętność radzenia sobie ze stresem albo z emocjami, brak wiary w siebie czy też utrzymywanie toksycznych relacji. Nie można pomijać milczeniem bardzo niebezpiecznych zaburzeń odżywiania, zwłaszcza u nastolatków. Niestety niewiele z tych osób uda się na wizytę do psychologa warszawa.

Co dziesiąty Polak z depresją

Najbardziej rozpowszechnionym problemem psychicznym w naszym kraju jest depresja. Zapada na nią około 3.8 miliona Polaków, czyli co dziesiąty z nas. Najgorsze jest jednak to, że tylko 10% cierpiących skorzysta z terapii. Psychiatra lub psycholog warszawa będzie w stanie pomóc tylko nielicznym. Reszta pozostawiona sama sobie nie radzi sobie z problemem i często szuka ucieczki zamiast pomocy. Skutkiem takiego zachowania jest niestety wysoki wskaźnik samobójstw w tej grupie.

Wszyscy Polacy o tym rozmawiają

Tymczasem nie tylko psycholog warszawa potrafi rozpoznać objawy depresji. Odpowiednio poinformowani jesteśmy w stanie zrobić to sami. Obserwując naszych najbliższych z pewnością zauważymy u nich takie zmiany w zachowaniu jak bezsenność lub nadmierna senność, problemy z pamięcią i koncentracją, niska samoocena, częste poczucie winy, bezradność. Jeśli do tego dojdzie brak apetytu, nadpobudliwość albo myśli samobójcze czas zacząć działać i natychmiast szukać pomocy specjalisty. Odrzućmy zatem nieuzasadnione poczucie wstydu i lęk przed wykluczeniem. Czas zacząć rozmawiać, bo mieć problem to nie wstyd!

Źródło obrazka: http://www.strefamysli.pl/

By Marta

One thought on “Mieć problem to nie wstyd”

Dodaj komentarz