Wybór odpowiedniego monitora do komputera nie jest taką oczywistą sprawą, zwłaszcza dla osób, które nie śledzą nowinek technologicznych. A przecież monitor, jest bardzo ważnym elementem komputera i musi być dobrany do naszych potrzeb. Kluczowym kryterium nie powinna być cena, lecz parametry monitora. Monitory muszą zapewniać nam wysoką jakość pracy jak i rozrywki.

Dobór monitora do zastosowań

Monitory, są bardzo szeroko rozbudowaną grupą produktów, a dzięki tak dużemu zróżnicowaniu na rynku, pojawiło się wiele wyspecjalizowanych modeli. Niestety nie znajdziemy uniwersalnego monitora, który spełniłby oczekiwania: graczy, osób pracujących w biurach, grafików czy też montażystów filmów etc. Z drugiej strony ma to swoje zalety, gdyż dzięki temu możemy wybrać wysoko wyspecjalizowany sprzęt niezbędny do pracy czy rozrywki, a to już znacznie ułatwia zakup. Znając swoje potrzeby nie kupimy monitora, który będzie daleko odbiegał od naszych oczekiwań, a w zamian posiadał szereg zbędnych dla nas parametrów i funkcji.

Ergonomia monitora

Wybierając monitor musimy zwrócić uwagę na jego ergonomię. Dobrej jakości sprzęt będzie posiadał regulacje położenia, którą dostosujemy do indywidualnych potrzeb. Położenie dobrego monitora powinniśmy móc zmieniać w kilku płaszczyznach, a mianowicie: regulacją kąta pochylenia, regulacją wysokości oraz kąta obrotu, a także obracaniem w pionie. Ważne, aby w każdym z monitorów znajdowały się technologie chroniące wzrok np. filtr światła niebieskiego, czy też technologia „Flicker Free”, która zapobiega migotaniu obrazu.

Rodzaje i powłoki matryc

Istotną kwestią w wyborze monitora do komputera jest rodzaj i powłoka matrycy. W sklepach ze sprzętem komputerowym znajdziemy monitory z trzema następującymi rodzajami matryc: IPS, VA, TN. I tak matryca IPS doskonale sprawdzi się w pracy kreatywnej z grafiką, obrazem, wizualizacjami i filmami, gdyż zapewnia najlepsze odwzorowanie kolorów. Taka matryca zawiera panel szerokokątny , który zachowuje kolory oraz jasność i kontrast nawet pod dużym kątem. Natomiast matryce typu VA charakteryzują się najlepszą czernią. Dzięki temu są najlepszym wyborem do biur, również tych domowych. Matryce TN, to najlepszy wybór dla graczy, gdyż bardzo szybki czas reakcji, to ich największy atut. Zapobiegają  powstawaniu przycięć utrudniających grę i psujących efekty wizualne.

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj powłoki, która wpływa na widoczność zawartości ekranu w słoneczne dni lub przy intensywnym świetle. I tu ponownie mamy trzy możliwości: powłokę matową, powłokę błyszczącą oraz powłokę półmatową. Matryca matowa jest idealna do pracy w jasno oświetlonych pomieszczeniach, zarówno światłem sztucznym jak i słonecznym. Gwarantuje nam najwyższą czytelność ekranu, chociaż intensywność kolorów nie będzie tak intensywna jak w przypadku matrycy błyszczącej. Monitor z błyszczącą powłoką,  to najlepsze rozwiązanie dla grafików komputerowych i osób pracujących z obrazem, bowiem zapewnia największe spektrum barw w różnych odcieniach i o różnym stopniu nasycenia. Natomiast matryca z powłoką półmatową jest kompromisem pomiędzy komfortem użytkowania, a odwzorowaniem kolorów.

By Marek

Dodaj komentarz