Praca drwala nie jest łatwa i przyjemna, wymaga ona dużo siły i niemałych umiejętności. Aby sprawnie posługiwać się pilarkami, piłami, a nawet siekierą należy zdobyć odpowiednią wiedzę. Nie każdy bowiem potrafi trzymać siekierę w dłoni. Zaznaczyć też na wstępie należy, że praca w lesie podczas wycinki drzew jest bardzo niebezpieczna. Brak zachowania przepisów bezpieczeństwa i ostrożności może grozić trwałą utratą zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Zatem każdy drwal musi być odpowiednio przeszkolony, posiadać praktykę oraz odpowiednią odzież ochronną np. spodnie antyprzecięciowe, która zwiększy poczucie bezpieczeństwa podczas pracy.

Elementy odzieży dla drwala

axe-984008__180

Odzież ochronna dla drwala/pilarza musi być wykonana z niezwykle trwałych i odpornych na przetarcia oraz przecięcia materiałów. Do tego, taka odzież musi być wygodna i nie może krępować ruchów. Za małe lub za duże ubranie robocze będzie niepraktyczne, a nawet niebezpieczne dla pracownika. Zatem każdy drwal oprócz słynnej koszuli w czerwono-czarną kratę musi posiadać spodnie antyprzecięciowe oraz bluzę lub kurtkę w zależności od pory roku, a także kask, buty robocze wzmacniane oraz rękawice ochronne. W pracy drwala i pilarza potrzebne są także okulary/gogle ochronne.

Funkcje odzieży ochronnej

lumberjack-793630__180

Jak sama nazwa odzieży wskazuje podstawową jej funkcją jest ochrona ciała pracownika, przede wszystkim przed przecięciami oraz innymi urazami mechanicznymi. Spodnie antyprzecięciowe oraz rękawice i kurtki muszą ochraniać ciało przed ostrzem pilarki. Takie rany spowodowane przez ostrze pilarki są bardzo niebezpieczne. Rana powstała w wyniku urazu pilarką jest raną nie tylko ciętą ale i szarpaną, która trudna jest w leczeniu. Spodnie antyprzecięciowe powstają ze specjalnych wzmacnianych tkanin, które ochraniają kończyny nawet przed ich utratą. Ponadto odzież ochronna musi zapewniać swobodę ruchu w każdej sytuacji i być przystosowana do wielogodzinnej pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Wygoda jest równie ważna, dlatego poszczególne elementy odzieży są wzmacniane i zapobiegają np. powstawaniu odcisków. Szeroką gamę akcesoriów i odzieży ochronnej dla drwala znajdziemy na: http://www.husqvarna.com/pl. Niestety taka odzież i inne akcesoria nie należą do najtańszych, jednak zdrowie i poczucie bezpieczeństwa to wartości bezcenne. Warto jednak zapamiętać, że nawet najlepszy sprzęt i najdoskonalsza odzież ochronna nie zwolni nikogo z obowiązku zachowania ostrożności i bezpieczeństwa oraz rozwagi przy pracy z pilarkami.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.husqvarna.com.pl

By Marek

Dodaj komentarz