Już w najbliższy weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy, czyli śpimy godzinę dłużej. Zmiana czasu ma swoje zalety ale i wady, a co za tym idzie swoich zwolenników jak i przeciwników. Czas podstawowy, który obowiązuje w wielu państwach świata, w których nie przesuwa się nigdy wskazówek zegara, to tak zwany czas zimowy. Czas letni uważany jest za stan przejściowy, który wprowadzany jest w marcu, a odwoływany w październiku.

Historia zmiany czasu

pocket-watch-560937_960_720

My Polacy praktykujemy zmianę czasu od 1919 roku, (z małymi przerwami), a wcześniej praktykowali to Niemcy, bo już od I wojny światowej. Zauważono, że taka zmiana czasu świetnie wpływa na kondycję i samopoczucie żołnierzy. Pomysłodawcą cofania wskazówek zegara był Beniamin Franklin, jednak jego pomysłu nie potraktowano poważnie. Dopiero w 1907 roku William Willet wydał broszurę w której objaśnił korzyści wynikające z przesunięcia wskazówek zegara. Obecnie zmiany czasu dokonuje się w około 70 państwach na świecie. W Europie czas cofa się praktycznie we wszystkich państwach oprócz: Islandii, Białorusi i Rosji. Czas ten określa się z angielskiego DST, czyli Daylight Saving Time, lub CEST – Central European Summer Time.

Wady i zalety zmiany czasu

time-1739626__180

Oczywiste zalety zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni to oszczędność energii elektrycznej. Kolejna zaletą takiej zmiany czasu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach i szlakach wodnych. Poruszanie się pojazdów przy świetle dziennym ogranicza ilość kolizji i wypadków. W niektórych państwach w wyniku zmiany czasu spada liczba włamań i gwałtów, gdyż ludzie wracają do domów przed zmrokiem.

Przeciwnicy zmiany czasu wyliczają następujące wady: koszty związane z przestawieniem urządzeń elektrycznych, elektronicznych oraz systemów informatycznych , zmiany rozkładów jazdy i lotów. Uważa się, że zmiana czasu zmniejsza produkcyjność pracowników oraz zwiększenie liczby wypadków przy pracy, które są związane z potrzebą zaadaptowania organizmu do nowego czasu. Jednak nie ma zgodności co do słuszności zamiany czasu zimowego na letni, nawet w państwach gdzie takie zmiany są praktykowane. Póki co, możemy cieszyć się dodatkową godziną snu z soboty na niedzielę i to już w ten weekend.

By Marek

Dodaj komentarz