Jesień w tym roku jest wyjątkowo zimna oraz deszczowa. Daleko jej do  tradycyjnej,  złotej polskiej jesieni. W pochmurne, zimne i deszczowe, tudzież mocno wietrzne dni marzymy o egzotycznych wakacjach. Nawet odrobinie promieni słonecznych rozgrzałby ciało, a także smutną, zmarzniętą duszę. Nie ma co ukrywać, że niekorzystna aura źle wpływa na nasze samopoczucie i humor. Idąc do pracy, szkoły etc. lub z niej powracając możemy zmarznąć i przemoknąć. Pozdrowienie „trzymaj się ciepło” nabiera dosłownego znaczenia. Uczucie zimna potęguje przenikliwy do szpiku kości wiatr. Dlatego też marzymy o tym, aby jak najszybciej się rozgrzać. Zatem co robić aby trzymać się ciepło jesienią i zimą lub szybko rozgrzać się gdy zmarzniemy?

Ciepła odzież

person-1195756__180

Dobrana do pory roku odzież to podstawa, aby nie zmarznąć jesienią i zimą należy stosowanie się ubierać. Ciepłe swetry, czapki i kurtki są jak najbardziej wskazane. Najlepiej ubierać się na tak zwaną „cebulę”. W ogrzewanych pomieszczeniach można zdjąć niepotrzebną warstwę ubrań, w momencie kiedy w końcu zrobi nam się ciepło. Warto wybierać ubrania z naturalnych tkanin jak wełna i bawełna. Świetnym rozwiązaniem jest także odzież termiczna, która jest nie tylko ciepła, ale i wygodna. Pamiętajmy o zakładaniu czapek, kapturów oraz szalików i rękawiczek, a także ciepłych skarpet. To właśnie przez kończyny i głowę najszybciej ucieka ciepło z naszych ciał.

Rozgrzewające napoje

sniff-1768463_960_720

W ciągu dnia koniecznie należy pić gorące i rozgrzewające napoje np. herbatę z sokiem malinowym, napój imbirowy, herbatę z cytryną, gorącą kawę z mlekiem, kakao itp. Wszelkie korzenne przyprawy dodawane do napojów przyśpieszają krążenie krwi, dzięki czemu robi nam się cieplej. Gorąca i pożywana zupa również doskonale rozgrzeje ciało, bo kto nie kocha rosołu lub barszczyku? Miłośnicy alkoholi powinni pamiętać o tym, że procentowe trunki dają tylko chwilowe i złudne uczucie „gorąca”. To właśnie alkohol jest winny wychłodzeniu organizmu, odmrożeniom a nawet  śmierci w wyniku zamarznięcia. Grzaniec z wina lub piwa jest pomocny tylko w małej ilości.

Gorąca kąpiel

Chyba każdy z nas po przyjściu do domu z pracy, szkoły, czy uczelni marze o ciepłej kąpieli, tym bardziej w zimne i deszczowe dni. Gorąca kąpiel z dodatkiem soli lub ulubionego, aromatycznego płynu doskonale rozgrzeje zmarznięte ciało. W przypadku przeziębienia, taka kąpiel jest lekarstwem. Kąpiel w wannie z gorąca wodą i pianą, w blasku świec  jest chyba najprzyjemniejszą formą rozgrzania ciała i zmysłów również. Na nasz organizm korzystnie wpłynie także pobyt w saunie.

Ruch

Nic tak nie poprawia krążenia krwi w organizmie jak aktywność fizyczna. Dlatego jeśli stoimy na przystanku w zimny dzień, to warto zrobić sobie szybki spacer wokół niego, lub przestępować z nogi na nogę. Jeśli pomieszczenia w których pracujemy  nie są wystarczająco ogrzane to warto co jakiś czas wstać od biurka i trochę pochodzić lub nawet poćwiczyć.

Rozgrzewające gadżettee-1698275__180

 

Oprócz ciepłych koców, termoforów oraz ogrzewalników w sklepach możemy znaleźć inne akcesoria na zimne dni. Dużym powodzeniem cieszą się elektryczne koce, poduszki, a także małe ogrzewacze do rąk wypełnione specjalnym żelem, które można nosić w kieszeniach płaszczy i kurtek. Taką żelową poduszeczkę trzeba wcześniej podgrzać, a następnie włożyć do kieszeni i cieszyć się przyjemnym ciepłem.

 

By Marek

Dodaj komentarz