Budżet domowy powinniśmy planować wszyscy, jednak tylko nieliczni są w stanie robić to regularnie i rzetelnie. Większość z nas chciałby oszczędzać i skrupulatnie zarządzać swoimi wydatkami, jednak nie wie od czego zacząć. Zatem jak zaplanować budżet domowy, aby nie pojawiła się w nim budżetowa dziura?

environmental-protection-886673__340

Chęć oszczędzania i planowania

Aby rozpocząć planowanie domowego budżetu, należy znaleźć w sobie chęć i motywację, bez tego nie odłożymy nawet złotówki. Warto pomyśleć o przyszłości swojej i swoich najbliższych. Racjonalne wydawanie pieniędzy pomoże nam zgromadzić oszczędności na tak zwaną „czarną godzinę”’. Dzięki posiadaniu chociażby niewielkiej, zaoszczędzonej sumy pieniędzy będziemy czuć się bezpieczniej i pewnej. Oczywiście możemy także odkładać na nasze marzenia np. podróże. Jednak jeśli nie znajdziemy w sobie chęci i motywacji do planowania domowego budżetu i oszczędzania, to nawet wygrana w lotka nic nam nie pomoże.

Analiza wydatków i przychodów

home-1183150__340

Jak planować budżet domowy jeśli nie wiemy ile wydajemy, a ile zarabiamy? Bez dokładnej analizy naszych przychodów i wydatków nie jesteśmy w stanie zaplanować skrupulatnie domowego budżetu. Dlatego też najlepiej jest zapisywać wszystkie swoje wydatki, nawet te najmniejsze. Dzięki temu dowiemy się z czego możemy zrezygnować, lub jak obniżyć koszty np. rachunków za energię elektryczną lub wodę. Osoby które mają stałą pensję nie muszą dokładnie liczyć swoich przychodów, inaczej jest jeśli prowadzimy gospodarstwo domowe z partnerem/współmałżonkiem. W takich przypadkach domowy budżet najlepiej jest planować razem. W przypadku nieregularnych dochodów budżet trzeba planować każdego miesiąca.

Lista wydatków

Jak zarządzać budżetem domowym, to tylko z listą comiesięcznych wydatków. Kiedy wiemy ile musimy miesięcznie przeznaczyć na rachunki, raty, jedzenie, ubrania, a także małe przyjemności, to łatwej jest „coś” odłożyć. Wydatki powinny być podzielone na kategorie. Nad każdą kategorią trzeba się głębiej pochylić i zastanowić jak obniżyć na przyszłość jej koszty. Dzięki temu na naszym koncie zwiększy się suma oszczędności. Wybierając się na zakupy koniecznie należy zabrać ze sobą listę zakupów, a podczas pobytu w sklepie trzeba koniecznie się jej trzymać. Warto korzystać z promocji i obniżek, kuponów rabatowych etc. Zakupy w Internecie mogą okazać się także tańszą alternatywą. Przy tym wszystkim trzeba także ustalić miesięczny limit wydatków i ściśle się go przestrzegać.

Co miesięczna analiza

budget-434289__340

Prowadzenie skrupulatnej, domowej księgowości nie jest rzeczą łatwą , ale konieczną. Bez comiesięcznej analizy nie dowiemy się jak zaplanować budżet domowy, aby nie martwić się od swoją przyszłość. Warto się zmotywować i przezwyciężyć trudności gdyż będzie to dla nas niezwykle opłacalne. Początki nie będą proste, ale planowanie budżetu domowego na kolejne miesiące stanie się z czasem naszym nawykiem. Aby bardziej zmotywować się do planowania domowego budżetu warto zapoznać się z historiami osób, którym się to udało: http://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/6-krokow-na-przygotowanie-domowego-budzetu/v2pfznj

By Marek

Dodaj komentarz