Każdy doświadczony kierowca wie, jak ważna jest wymiana oleju w silniku auta.  Bez odpowiedniego poziomu oraz rodzaju oleju silnikowego nasz pojazd szybko odmówi posłuszeństwa. Wybierając olej do swojego samochodu, trzeba kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu.

aston-1830165__340

Znaczenie oleju silnikowego

Nie da się ukryć, że olej silnikowy jest obok paliwa jednym z najważniejszych płynów, jakie znajdują się w samochodzie. Olej odpowiada za smarowanie jednostki napędowej, zmniejsza tarcie poszczególnych elementów silnika podczas jego pracy. Ponadto olej silnikowy utrzymuje go w czystości, a także pełni funkcję chłodzenia.  Dlatego tak ważne jest, aby stosować olej zalecany przez producentów poszczególnych samochodów. Ma to ogromne znaczenie dla utrzymania silnika w dobrym stanie przez długi czas.

Wymiana oleju w silniku

motor-1185748__340

Kiedy kupujemy nowe, lub używane auto musimy pamiętać o wymianie oleju silnikowego i pilnować tego procederu. Przede wszystkim należy kierować się zaleceniami producenta, co do okresów wymiany. Zazwyczaj wymiana oleju w silniku powinna być dokonywana raz w roku, lub po przejechaniu 10-20 tys. km. Razem z olejem silnikowym należy wymienić także filtr oleju. W nowych samochodach przebieg może być dłuższy i wymiana oleju następuję po 30 tys. km, lub co dwa lata. Częstszej wymiany oleju wymagają silniki samochodów z instalacją LPG. Powodem  jest szybsze wyczerpywanie się dodatków w oleju między innymi poprzez wyższe temperatury pracy i obecność siarki. Jeśli nie mamy pewności i umiejętności co do wymiany oleju silnikowego warto oddać auto w ręce profesjonalistów, którzy zadbają o auto. Jeśli nie mamy zaufanego mechanika samochodowego, to koniecznie trzeba zajrzeć na stronę: https://autobooking.com/, gdzie z pewnością znajdziemy najwyższej jakości usługi motoryzacyjne w swoim regionie. W dobrym warsztacie mechanicy będą pamiętać o wymianie filtru i oleju silnikowego, dobranego do rodzaju auta i jego potrzeb. Sami musimy pamiętać o regularnym mierzeniu poziomu oleju silnikowego, przynajmniej raz w miesiącu, bez względu na to czy mamy stare, czy też nowe auto. W bagażniku warto mieć w zapasie litrową butelkę oleju.

By Marek

Dodaj komentarz