Pracownicy sezonowi jak sama nazwa wskazuje są zatrudniani na sezon, najczęściej jest to sezon letni. W polskim Kodeksie Pracy nie zostały zawarte definicje dotyczące pracy sezonowej i osób ją wykonujących, jednak pracownik sezonowy powinien być zatrudniany na takich samych zasadach jak zwykły pracownika zatrudnionego na umowę o pracę na czas określony lub umowę cywilnoprawną.
Kim jest pracownik sezonowy?
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 1986 roku za pracownika sezonowego uznaje się osobę, która pracuje przez określoną część roku, w związku z konkretnym sezonem, porą roku lub zjawiskami atmosferycznymi. Praca takiej osoby ma z zasady czas tymczasowy i przejściowy. Pracownicy sezonowi bardzo często zatrudniani są przez agencje pracy. Taka forma zatrudnienia najczęściej odpowiada młodym ludziom, którzy nie myślą o stałej pracy np. studenci. Prac sezonowych bardzo często podejmują się też osoby, które chcą naprawić swój domowy budżet.
Formy zatrudnienia pracownika sezonowego
Pracownika sezonowego można zatrudniać na podstawie terminowych umów o pracę, a w szczególności wyżej wspomnianej umowy o pracę na czas określony, a także umowy na czas wykonywania określonej pracy oraz umowy cywilnoprawnej, czyli popularnego „zlecenia”. Pracodawca, który decyduje się zatrudnić pracowników sezonowych na umowę o pracę zobowiązany jest zapewnić wszystkie świadczenia, jakie przysługują pracownikom między innymi: powinni zostać skierowani na badania lekarskie, przejść szkolenie bhp, otrzymać w razie potrzeby odzież roboczą. Pracownik sezonowy zatrudniony na umowę o pracę ma również prawo do urlopu wypoczynkowego, gwarancję minimalnego wynagrodzenia, czy też zapłaty za godziny nadliczbowe.
Zatrudnianie pracowników na czas wykonywania określonej pracy jest najlepszym rozwiązaniem w tych przypadkach gdzie okres trwania umowy można zdefiniować rodzajem pracy, która ma być wykonana. Tego typu umowy najczęściej stosowane są w ogrodnictwie i rolnictwie, gdzie okres trwania umowy można zdefiniować np. jako zbiór owoców. Umowa na czas wykonywania określonej pracy musi bardzo precyzyjnie określać rodzaj wykonywanej pracy, do której pracownik sezonowy został zatrudniony.