Wielu inwestorów kupuje obecnie gotowe projekty domów jednorodzinnych. Gdy w katalogu nie można jednak znaleźć odpowiedniego projektu, rozwiązaniem staje się zamówienie projektu indywidualnego. Czy jednak takie rozwiązanie jest opłacalne?

Projekt domu – jak wybrać ten najlepszy?

Podstawą do budowy każdego domu jednorodzinnego jest jego projekt. Teraz można kupić go jako gotowy, ale nadal można też skorzystać z usług biur architektonicznych, które specjalizują się w realizacji projektów domów na zamówienie.

Wybierając odpowiedni projekt domu, należy zwrócić uwagę na jego powierzchnię, styl, technologie, możliwości ewentualnej rozbudowy. Dobry projekt powinien być dopasowany wtedy zarówno do działki, na której planuje się rozpoczęcie budowy, jak i do własnych potrzeb, by korzystanie z gotowego domu było komfortowe.

Gotowy czy indywidualny – jaki projekt domu wybrać?

Gotowe projekty domów zyskały na popularności ze względu na swoje niskie ceny i łatwą dostępność. Można wtedy zobaczyć również, jak dom będzie prezentować się już po wybudowaniu, a nawet wykończeniu wewnątrz, co dodatkowo ułatwia podjęcie decyzji.

Głównym minusem projektów gotowych jest brak możliwości wprowadzenia w nich szeroko zakrojonych zmian bez zgody projektanta i dodatkowej opłaty. Zdarza się też, że po prostu nie odpowiadają one inwestorom pod kątem estetyki, funkcjonalności. Mogą też nie pasować do wymagającej działki, na przykład bardzo wąskiej.

W takich rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty biur projektowych wykonujących projekty na zamówienie. Wtedy projekt domu może być dopasowany specjalnie do oczekiwań zamawiającego i posiadanej przez niego działki.

Profesjonalne projektowanie domów Gliwice – z ofertami biur projektowych można zapoznać się bliżej na ich witrynach.

Ile kosztuje projekt domu na zamówienie?

Koszty dotyczące przygotowania projektu domu jednorodzinnego na zamówienie są zależne od wielu czynników. Zaliczane są do nich między innymi powierzchnia budynku, jego styl, technologia.

Zazwyczaj ceny rozpoczynają się od około 80 złotych za jeden metr kwadratowy nieruchomości, natomiast w przypadku prestiżowych biur cena może wynosić nawet ponad 200 złotych za jeden metr kwadratowy projektowanego domu.

Wobec tego indywidualny projekt domu będzie droższy od projektu gotowego, niemniej jednak nie trzeba wtedy ponosić kosztu jego adaptacji. Może być on od razu dopasowany do panujących na działce warunków, co pozwala zaoszczędzić nawet około 2000-3000 złotych na przeprowadzeniu prac adaptacyjnych.

By Marek

Dodaj komentarz