Potrzebujesz pomocy psychologa albo psychiatry? Nie wiesz, do kogo zapisać się na wizytę? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego specjalisty.
Kim jest psycholog?
Psychologiem nazywa się specjalistę po studiach psychologicznych. Dodatkowo może on mieć również tytuł psychoterapeuty, gdy ukończy odpowiednie studia podyplomowe.
W swojej profesji psycholog koncentruje się przede wszystkim na udzielaniu pomocy psychologicznej dla swoich klientów. Pomoc ta polega między innymi na ich wysłuchaniu, postawieniu diagnozy psychologicznej i zaleceniu właściwego postępowania. Psycholog może także przeprowadzać różne testy psychologiczne, zajmować się coachingiem.
Pomoc psychologa jest wskazana w przypadku, gdy nie możemy samodzielnie poradzić sobie z własną psychiką. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Również psycholodzy kierują swoje usługi do par oraz do całych rodzin.
Warto pamiętać o tym, że psycholog nie jest lekarzem, dlatego też nie posiada on takich samych uprawnień jak psychiatra. Specjaliści ci jednak często ze sobą współpracują, aby pomóc swoim pacjentom w rozwiązaniu różnych problemów.
Kim jest psychiatra?
Psychiatra jest lekarzem, który zdobył wiedzę i umiejętności w zakresie psychiatrii. Z tego względu może on również przepisywać swoim pacjentom recepty, wysyłać ich na dodatkowe badania czy też skierować na leczenie szpitalne.
W gabinecie psychiatrycznym można znaleźć pomoc w razie pojawienia się objawów wymagających intensywnego leczenia, między innymi przy nałogach, depresji, próbach samobójczych, zaburzeniach osobowości czy zmianach nastroju.
Gdy potrzebny jest dobry psychiatra Poznań jest miastem, w którym można skorzystać z pomocy wielu psychiatrów z dużym doświadczeniem. Adresy gabinetów działających prywatnie oraz na NFZ można znaleźć online.
Do kogo iść – psychologa czy psychiatry?
Gdy pojawiają się objawy ze strony psychiki, bardzo często pojawia się pytanie – czy lepiej udać się do psychiatry, czy do psychologa?
Wizyta u psychiatry jest wskazana przede wszystkim u tych osób, które mają problemy wymagające szybkiej reakcji, między innymi zapisania leków czy też leczenia szpitalnego. Gdy zatem pojawiają się objawy ciężkiej depresji czy manii, warto udać się jak najszybciej go gabinetu psychiatry.
Konsultacja psychologiczna będzie natomiast wskazana przy mniej nasilonych objawach. Również może być ona dodatkiem do konsultacji psychiatrycznej, gdy wskazane jest prowadzenie psychoterapii jako uzupełnienie leczenia zapisanego przez psychiatrę.