Chłodna aura zawitała do naszego kraju, a przez to okres grzewczy ruszył już pełną parą. Niezależnie od rodzaju i sposobu ogrzewania, trzeba zadbać o pełną sprawność urządzeń i instalacji grzewczych, oczywiście najlepiej przed zimą. Szczególnie ważny jest systematyczny serwis pieców gazowych, które nieszczelne mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Regularny serwis pieców gazowych – po co?

Kotły gazowe zaliczane są do urządzeń niebezpiecznych, te zaniedbane w najbardziej optymistycznej wersji mogą spowodować awarię instalacji centralnego ogrzewania. Szczególnie niebezpieczne są kotły z otwartą komorą spalania, gdyż podczas ich awarii może ulatniać się śmiertelny czad, dlatego regularny serwis pieców gazowych jest konieczny i powinno się go przeprowadzać raz do roku, najlepiej przed sezonem grzewczym. Serwis powinien być przeprowadzany przez profesjonalistę, najlepiej przez tego autoryzowanego, którego poleca producent kotłów np. Junkers: https://www.junkers.pl/informacje/serwis/. Wszelkich napraw również nie powinniśmy przeprowadzać sami lecz zwróci się o pomoc do fachowca. Regularne serwisy zapewnią nam bezpieczeństwo oraz ekonomię.

Jak przebiega serwis pieców gazowych?

W trakcie serwisu kotła gazowego, serwisant nie tylko sprawdza szczelność kotła i instalacji ale również czyści kocioł. Ma on do tego odpowiednio przystosowane narzędzia i urządzenia, a przede wszystkim posiada niezbędną wiedzę. Dzięki takim corocznym przeglądom kocioł będzie działał prawidłowo, bezpiecznie i ekonomiczne co w dzisiejszej dobie wysokich rachunków jest bardzo istotne. Coroczny serwis pozwoli również na uniknięcie kosztownych napraw. Sami nie posiadając uprawnień nie powinniśmy sprawdzać, czyścić czy naprawiać kotła gazowego. Przez takie samodzielne „naprawy” możemy stracić też gwarancję.

By Marek

Dodaj komentarz