kominek z płaszczem wodnymhttps://kratki.pl/pl

Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do czytania wciągających powieści Dumasa niż fotel ustawiony w pobliżu kominka. Nigdzie jak tu, w długie zimowe wieczory będzie nam miło zagłębić się w lekturze jednej z jego książek spod znaku płaszcza i szpady. Choć raczej trzeba byłoby powiedzieć „spod znaku płaszcza wodnego i wężownicy”, gdyby przy okazji przyszło nam do głowy zagłębić się również w detale techniczne pieca, przy którym siedzimy. 

 Otulony płaszczem wodnym

Można powiedzieć, że niektóre kominki są wprost otulone płaszczem wodnym, a dokładnie otulona nim jest ich komora spalania. Oczywiście jest to płaszcz specyficzny, bo wykonany z grubej i wytrzymałej blachy kotłowej i składa się on z podwójnych ścianek i poprzecznie umieszczonych płomieniówek okalających palenisko. Przestrzeń pomiędzy ściankami i płomieniówkami wypełniona jest wodą, która w trakcie palenia w kominku podgrzewa się i trafia do układu centralnego ogrzewania. Trzeba wiedzieć, że piec z płaszczem wodnym oddaje 85 % ciepła do instalacji grzewczej zamiast puszczać go wraz z dymem do atmosfery, jak czynią to kominki tradycyjne.

 Uzbrojony w wężownicę

Jak każde urządzenie grzewcze, również piec z płaszczem wodnym musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które pozwolą na bezpieczne użytkowanie, bez ryzyka poparzenia lub niekontrolowanego zapalenia. Takim zabezpieczeniem służą na przykład wężownice wmontowane w modelach takich jak ten na obrazku. Wężownice to specjalne miedziane rurki wbudowane w konstrukcję kominka, które po osiągnięciu w komorze spalania temperatury 95 stopni Celsjusza napełniane są zimną wodą w celu zabezpieczenia układu przed przegrzaniem.

 

 

By Marta

Dodaj komentarz