bańka mydlanathefad.pl
bańka mydlana
thefad.pl

Też uwielbiacie bańki mydlane? – Super, jest nas więcej w takim razie:-) Nie wiem jak wy, ale ja najbardziej lubię patrzeć na nie, gdy dryfują w powietrzu niesione wiatrem mieniąc się przy tym wszystkimi kolorami tęczy i nieustannie zmieniając swoje kształty. Ich piękno urzeka tym bardziej im lepiej zdamy sobie sprawę jak bardzo jest ulotne. Wystarczy jakakolwiek przeszkoda, by w jednej chwili cały czar baniek mydlanych prysł i pozostawił po sobie nie więcej, niż kilka kropel pachnącej mydłem wody. Chciałoby się, żeby życie bańki mydlanej trwało nieco dłużej, przynajmniej tyle, by móc nacieszyć nim oczy do woli. Czy jest na to sposób?

Zredukować napięcie powierzchniowe wody

kropla do wody
2.bp.blogspot.com

Jak wszyscy dobrze wiemy do zrobienia bańki potrzebna jest woda. Jednak nie jest to zwykła woda, bo najczęściej wymieszana z mydłem w płynie lub innym detergentem. To właśnie mydło w płynie lub inny środek pieniący sprawia, że zmniejsza się napięcie powierzchniowe wody i gotowa jest ona przyjmować różne kształty, zamiast spadać w formie kropel w dół.

Nadać cechy ciekłego kryształu

wygląd ciekłego krystzału
www.publicdomainpictures.net

Jednak rola mydła w płynie nie ogranicza się do redukcji napięcia w wodzie, w której zostało rozpuszczone. Dodatkowo tworzy ono trójwarstwową błonę na powierzchni wody przypominającą swoimi właściwościami liotropowy ciekły kryształ. Jest to właśnie ten idealny stan pośredni pomiędzy ciekłym, a krystalicznym stanem skupienia materii.

Pobudzić iryzację na powierzchni bańki

tęczowe odblaski
www.thelivingmoon.com

W końcu przepiękne barwy, którymi mieni się nasza bańka, to efekt znanego fizyce zjawiska iryzacji, dokładnie tego samego, które prowadzi do powstania tęczy na niebie. Polega ono na nakładaniu się na siebie fal światła słonecznego odbitego od wielowarstwowej błony utworzonej na powierzchni wody. (w tym wypadku, utworzonej przez mydło w płynie lub inny środek pieniący zmieszany z wodą)

Na podstawie powyższych informacji powinno nam się udać zrobić idealną bańkę, pozostaje jedynie kwestia wyboru mydła w płynie. Poeksperymentujmy zatem z tymi oto produktami:

http://www.nivea.pl/Produkty/Pod-prysznic/Typ-produktu/Mydlo-w-plynie

By Marta

Dodaj komentarz